بررسی و تحلیل مادربورد Z370 AORUS Gaming 7 گیگابایت

بررسی و تحلیل مادربورد Z370 AORUS Gaming 7 گیگابایت

بررسی و تحلیل مادربورد Z370 AORUS Gaming 7 گیگابایت ؛ اوایل سال 2017، اینتل پلتفرم جدید خودش رو با معماری Kaby lake روانه بازار کرد که شامل انواع زیادی از مادربورد و CPU می شد. پلتفرم Kaby lake در مقایسه با Skylake هیچ چیز جدیدی رو ارائه نداد. ارائه دادن Kaby lake تنها بخشی از برنامه ی رفرش سالانه ی معماری پردازنده های اینتل بود که فقط کمی درسرعت کلاک ارتقا ایجاد کرد و منجر شد تا مادربورد هایی با ویژگی های جدید به بازار وارد بشن.

بررسی مادربورد گیگابایت مدل Z370 AORUS Gaming 7

Z370 AORUS Gaming 7 LGA 1151 Motherboard

ولی چند ماه بعد از عرضه ی سری Kaby lake  اینتل، AMD سری Ryzen  رو معرفی کرد. این سری از معماری جدید AMD، ارتقای قابل توجهی نسبت به نسل قبلی پردازنده های AMD محسوب می شد که نه تنها میزان محاسبات انجام شده در هر سیکل (IPC) رو برای پردازنده های AMD به سطح پردازنده های Intel رسوند،  بلکه همچنین پلتفرمی رو ارائه داد که از نظر پشتیبانی و هماهنگی در سطح اون چیزی بود که اینتل ارائه می داد.

عملیات های چند گانه ی موازی (multi-threading)

Ryzen همچنین در پلتفرم اصلی خودش تعداد هسته های بیشتری رو ارائه داد، که قابلیت پشتیبانی از انجام عملیات های چند گانه ی موازی (multi-threading) رو هم داشت و ضربه ی اصلی که این سری، به پردازنده های اینتل زد، نسبت قیمت به عملکردشون بود.

AMD با ارائه دادن Ryzen موجب از هم پاشیدن سلطنت اینتل به بازار شد و ما در اینجا حتی نیازی نیست از هیولای پرداشگر AMD یعنی پردازنده ی Threadripper حرفی به میون بیاریم.

Z370 AORUS Gaming- http://persenta.com

Ryzen

در حالی که اینتل قصد داشت تا پلتفرم های اصلی خودش رو با تعداد هسته ی بیشتر آپدیت کنه، در همین حین AMD اون ها را با عرضه ی سری Ryzen کاملا غافلگیر کرد.

در حالی که برنامه ی عرضه ی CPU با تعداد هسته ی بیشتر حتی قبل از Ryzen برنامه ریزی شده بود، ولی رونمایی از Ryzen باعث شد اون اتفاقی که قرار بود در اویل 2018 اتفاق بیفته، چند ماه زودتر و در اواخر 2017 اتفاق افتاد و در واقع این اولین اقدام اینتل برای افزایش تعداد هسته پردازنده های خودش بعد از 10 سال بود.

Z370 AORUS Gaming- http://persenta.com

Coffee Lake

اینتل به طور رسمی پلتفرم سری 300 خودش رو رونمایی کرد. این پلتفرم طراحی شده تا از نسل هشتم پردازنده های اینتل تحت عنوان Coffee Lake پشتیبانی کنه و در واقع این پلتفرم سری 300 ویژگی ها و آپدیت هایی رو ارائه میده تا میزبان نسل جدید از پردازنده های اینتل باشه.

Z370 AORUS Gaming- http://persenta.com

چیپست مادربورد Z370 AORUS Gaming 7

همراه با عرضه ی پردازنده های سری Coffee Lake اینتل پلتفرم جدید خودش تحت عنوان سری 300 رو هم به بازار ارائه داد. پلتفرم سری 300 شامل انواع چیپست های مختلف هست ولی اولین مدل اون که به بازار ارائه شد مدل Z370 بود.

Z370 AORUS Gaming- http://persenta.com

پلتفرم Z370

پلتفرم Z370 منحصرا برای پشتیبانی از پردازنده های سری Coffee Lake ساخته شده و این بدین معنی هست که، در حالی ما می تونیم انتظار پشتیبانی این پلتفرم از پردازنده های سری Coffee Lake که بعد از این به بازار ارائه میشن رو داشته باشیم، ولی تمامی پردازنده هایی که قبل از عرضه ی این پلتفرم به بازار اومدن، قابلیت هماهنگی با سری 300 و پشتیبانی شدن توسط این پلتفرم رو ندارن.

ما در اینجا به برتری هایی که پلتفرم سری 300 نسبت به سری های 200 و 100 ارائه میده می پردازیم.

Z370 AORUS Gaming- http://persenta.com

خصوصیات مادربورد Z370 AORUS Gaming 7

نسل هشتم پلتفرم کامپیوتر های خانگی شامل چند ویژگی کلی هست که این ویژگی ها عبارتند از:

 • تعداد هسته بیشتر

 • مقدار بیشتر کش هوشمند اینتل (Intel smart cache)

 • طراحی منحصر به فرد و فوق العاده

 • افزایش قابلیت اورکلاک کردن

 • بهبود پردازش با معماری 14 نانومتری

 • بهبود برق رسانی به پردازنده های 6 هسته ای

 • افزایش میزان برق رسانی برای اورکلاک کردن

 • پشتیبانی از رم های DDR4-2666

 • پشتیبانی از نمایش تصویر با کیفیت Rec.2020  و HDR، HEVC 10-bit HW Decode/Encode, VP9 10-bit HW Decode

 •  پشتیبانی از نسل دوم USB 3.1 با سرعت انتقال داده 10Gbps

 • پشتیبانی از نسل جدید مموری های اینتل تحت عنوان Intel Optane

 • پشتیبانی از فناوری صدای Intel smart sound با صدای 4 هسته ای

 • قابلیت پشتیبانی از 24 چیپست PCIe 3.0

 • شامل 10 پورت USB 3.1 که 6 تا از اونها از نسل دوم با سرعت 10Gbps هستند

 • شامل حداکثر 6 پورت SATA 3.0

 • پشتیبانی از فناوری Intel Rapid Storage Technology 16

 • پشتیبانی از 4 هارد PCIe 3.0

 سوکت LGA 1151 اینتل مادربورد Z370 AORUS Gaming 7

اینتل به این زودی های بیخیال سوکت LGA 1151 نمیشه. ما یه بار دیگه داریم به همون سوکتی نگاه می کنیم که از سال 2015 تا به حال در بازار وجود داشته. با این حال یک تفاوت خیلی بزرگ برای پلتفرم این نسل که باز هم از همین سوکت استفاده میکنه وجود داره. و اون اینه که این پلتفرم دیگه از پردازنده های نسل قبل یعنی Skylake و Kaby Lake پشتیبانی نمی کنه.

این موضوع به ما جزییات قابل توجهی در مورد پلتفرم سری 300 اینتل میده.

اینتل تایید کرده که پردازنده های سری Coffee Lake تنها با چیپست های سری 300 سازگاری دارند. دلیل این امر هم بهبود در خطوط برق رسانی پلتفرم سری 300 هست.

طبق گفته ی بعضی از کارشناسان; پردازنده های سری Coffee Lake ممکن هست که قابلیت کار کردن و هماهنگی با مادربورد های قدیمی تر رو هم داشته باشن، ولی هیچ کدوم توانایی فراهم آوردن پایداری و قابلیت اورکلاکی که مادربورد های سری Z370 میتونن در هنگام کار با این پردازنده ها ارائه بدن، رو ندارن.

Z370 AORUS Gaming- http://persenta.com

LGA 1151

به نظر میرسه دلیل عدم تطابق پردازنده های Coffee Lake با مادربورد های قدیمی تری که از سوکت LGA 1151 پشتیبانی میکنن، تغییر در تعداد پین های های این سری از پردازنده هست. به عنوان مثال اگه تعداد و آرایش پین ها در پردازشگر تغییر پیدا کنه، ساختار سوکت هم می بایست متناسب با اون تغییر پیدا کنه. و این کار، کاری نیست که بشه از طریق نرم افزار انجام بشه و یک مرحله ی کاملا سخت افزاری هست.

Z370 AORUS Gaming- http://persenta.com

با مقایسه ی تعداد پین های مورد استفاده در طراحی پردازنده های سری Kaby Lake و Coffee Lake می بینیم که پردازنده های سری Coffee Lake دارای 391 پین VSS (Ground) هستند که این مقدار 14 تا بیشتر از همون مقدار در Kaby Lake هست.

همچنین تعداد پین های VCC ( Electrical ) ، در Coffee Lake، 146 تا هست که یک افزایش 18 تایی در تعداد این نوع از پین رو نشون میده و در نهایت تعداد پین های RSVD (RESERVED) از تعداد 46 عدد در Kaby Lake به مقدار 25 در Coffee Lake کاهش پیدا کرده.

Kaby Lake>>>Coffee Lake

 • VSS (GROUND): 377>>>391 (+14)
 • VCC (POWER):  128>>>146 (+18)
 • RSVD (RESERVED): 46>>>25 (-21)

 چینش و پیکره بندی پین های مادربورد Z370 AORUS Gaming 7

با توجه به این دو شکل، چیزی که مشخص هست اینه که اینتل در مورد تغییرات الکتریکی در پردازنده ها و سوکت های سری 300 حقیقت رو گفته. به علاوه این فقط تعداد پین های reserved نبوده که تغییر پیدا کرده. جدای از پین های Reserved، یک سری دیگه از پین ها هم هستن که با پین های VCC جایگزین شدن که این بیانگر تغییر در طراحی این سری هست.

Z370 AORUS Gaming- http://persenta.com

قابلیت پشتیبانی  از چیپست های قدیمی

درسته که ما می تونیم با استفاده از این جزییات به تئوری های مختلفی بپردازیم، ولی خیلی از این سردرگمی ها و سوالات میتونست با توضیح توسط خود شرکت اینتل برطرف بشه.

جای تعجبی نداره که وقتی شرکت اینتل، نسل جدیدی از مادربورد و پردازنده هایی رو میسازه که از همون چیپست قبلی استفاده میکنه، مصرف کننده ها قطعا میخوان بدونن چرا این پلتفرمی که از همون سوکت استفاده میکنه، قابلیت پشتیبانی از چیپست های قدیمی تر اون ها رو نداره.

 

ما قبلا هم در مورد طرح نام گذاری LGA 1151 V2 شنیدیم ولی با این حال تمامی مادربورد ها هنوز هم از همون طرح نام گذاری LGA 1151 استفاده می کنن که این باعث میشه تا مردم تصور کنن که پردازنده های نسل ششم و هفتم اونها قابلیت هماهنگی با نسل جدید مادربورد ها رو داره.

Z370 AORUS Gaming- http://persenta.com

سیستم خنک کنندگی مادربورد Z370 AORUS Gaming 7

نگه داشتن همون سوکت قدیمی یک سری مزیت هایی مثل سازگاری سیستم خنک کنندگی داره. همه کاربرانی که از سیستم خنک کنندگی در مادربورد با چیپست های LGA 1151 و یا LGA 1150 خودشون استفاده میکردن، میتونن بدون هیچ دردسری از همون سیستم خنک کننده در مادربورد های سری Z370 هم استفاده کنن.

سوکت دقیقا همون ابعاد قبلی رو داره و به جز تغییرات الکتریکی ایجاد شده که تنها مختص سوکت و پین های پردازنده هست، تغییرات دیگه ای در اون صورت نگرفته. اسمبلی و آرایش قرار گرفتن سوکت به همون شکل قدیمی خودش باقی مونده.

سیستم خنک کننده

اینتل سیستم خنک کنندگی ی جداگونه ی خودش رو پیشنهاد میکنه ولی بهتر هست که سیستم خنک کنندگی رو از شرکت های دیگه ای که تخصص اون ها در ساخت سیستم های خنک کننده هست تهیه کنید چرا که عملکرد و راندمان خنک کنندگی که اون ها ارائه میدن به مراتب بهتر هست. برای کسانی که سیستم خودشون رو اورکلاک میکنن استفاده از خنک کننده های بادی (Air cooler) و یا خنک کننده های مایع (Liquid cooler) توصیه میشه. استفاده از خنک کننده های گردشی میتونه نتایج بهتری رو ارائه بده.