چرا انویدیا (NVIDIA ) بازار کارت گرافیک را تسخیر کرد؟

nvidia-gtx-vs-amd-radeon-1400x550

چرا انویدیا (NVIDIA )

چرا انویدیا (NVIDIA )

چرا Nvidia بازار کارت های گرافیک را در اختیار خود گرفته؟ چرا AMD در چند سال اخیر نتوانسته پا به پای رقیبش پیش برود؟ جواب این سوال ساده نیست، در ادامه به جواب دادن این سوال ها میپردازیم.

در گذشته برهه ای از زمان نیز بود که AMD پیشتاز رقابت بوده و با سهم ۶۰% به ۴۰% دارنده اکثریت بازار کارت گرافیک های معمولی و حرفه ای باشد اما در چند سال اخیر شاهد این بودیم که چطور پیشرفت تکنولوژی و معماری های جدید کارت های گرافیک می تواند بی رحمانه از پس اسم های بزرگ بگذرد و بازار را علی رغم تمام محبوبیت ها در اختیار بگیرد.

nvidia-ai-computing-company

جنگ در دو جبهه:

AMD در حال رقابت در دو جبهه است ,و می توان گفت نتیجه هرکدام این ها تا الان باخت بوده,درست زمانی که AMD در حال تولید CPU هایی با کیفیت بسیار خوب بود و هم از نظر کیفیت و هم از نظر تبلیغات در مرحله مناسبی بسر می برد Intel شروع به مبارزه کرد,مبارزه ای کثیف.

کمپانی Intel با پرداخت رشوه به کمپانی هایی مانند HP,Dell,Lenovo مانع از استفاده آن ها از قطعات AMD شد.در سال ۲۰۰۹  کمپانی Intel در دادگاه به اتهام رفتار ناجوانمردانه در رقابت سالم گناهکار شناخته شد و مجبور به پرداخت ۱٫۲ میلیارد دلار آمریکا به AMD شد (گفته می شود این مقدار مساوی با ۴٫۱% درآمد Intel در سال ۲۰۰۸ بوده است و میتوانسته تا ۱۰% هم افزایش یابد) تا زمانی که Intel محکوم شد AMD دیگر ضربه اقتصادی بزرگی خورده بود و این امر ختم شد به ضعف در بازار تولید کارت گرافیک .

AMD حالا مجبور بود در هر بازار آرام و شمرده پیش رود و نمی توانست بودجه زیادی را برای پیشرفت های جدید سرمایه گذاری کند.

amd-vs-nvidia-ban

جنگیدن بر سر قیمت و باختنش:

یکی از بزرگترین هسته های رقابت AMD تولید محصولاتی با قدرت زیاد و قیمتی کم تر نسبت به محصولات دیگر کمپانی ها بوده و به طور کلی نسبت بالای قدرت/دلار ,کمپانی AMD به سرعت نزد کاربرانی که نمی خواستند پول اضافی به اصطلاح مالیات به Intel بدهند و کاربرانی که علاقه ای به محصولات گران تر Nvidia نداشتند محبوبیت زیادی پیدا کرد.اما این استراتژی بعد از مدتی توسط محصولات رقیب قطع شده و سقوط AMD آغاز شد.

چرا انویدیا را انتخاب می کنیم؟ با ما همراه باشید تا به این پرسش پاسخ دهیم

amd 9750 vs 970-min_zpsc2l9t8as

سری جدید

AMD از سری جدید کارت های خود پرده برداری کرد ( سری R5/R7/R9 ) اما این سری نیز کاری از پیش نبرد البته R9-290X حرکت استراتژیک این کمپانی به شمار می رود این کارت قدرت GTX 780 را با قیمتی نزدیک به GTX 770 روانه بازار کرد.

در این حال وب سایت هایی مانند NEWGG شروع کردند به فروش مادربورد ها و کارت های AMD با قیمت بالا,(این کارت ها به صورت انبوه و ارزان از این کمپانی خریداری شده بود) بعد از تمام شدن کارت های آماده برای فروش AMD چیزی برای خرید گیمر ها جز Nvidia  باقی نمانده بود.شاید با خود فکر کنید که چطور فروش این همه کارت و با قیمت بالا میتواند به این کمپانی آسیب بزند؟

  • بعد از این فروش ها گیمر ها اعتماد خود را نسبت به AMD از دست دادند و خیلی از کاربران به تیم Nvidia پیوستند
  • قیمت اضافی و حبابی که کارت ها با آن فروخته شده بود در واقع سود Newgg بود نه AMD در واقع این کمپانی بدون بردن هیچ سودی تنها وجه  خود را از دست داد.
  • وقتی این حباب قیمتی باز ایستاد همه در حال فروش کارت های خود در بازار های آنلاین بودند و AMD دیگر نمیتوانست کارت های تازه تولید شده خود را بفروشد و همزمان مجبور به پشتیبانی از کارت های فروخته شده خود بود.

pic-12-620x349

چرا انویدیا (NVIDIA )

Nvidia و مبارزه دوباره بر سر قیمت

زمان عرضه شدن R9-290X کمپانی Nvidia از رقابت دوباره بر سر این رنج از کارت ها دست کشید،  اما جنگ تمام نشده بود Nvidia با عرضه ی سری کارت های GTX 9xx که با معماری Maxwell طراحی شده بودند به رقابت برگشت,هنگام عرضه  GTX 970 مقدار ۳۳۰ $ قیمت گذاری شد کارتی با قدرت R9-290x و نزدیک به ۱۰۰$ ارزان تر,کمپانی AMD مجبور به فروش زیر قیمت کارت های باقی مانده خود شود.

واضح است که Nvidia برای این جنگ قیمت تلاش بسیاری کرده بود در زمان عرضه هیچ بازی رایگانی همراه با کارت های ۹۷۰/۹۸۰ داده نمی شد و این کارت به همراه خنک کننده معمولی Nvidia در دست رس نبود و کمپانی های عرضه کننده مانند asus,MSI… این هزینه را به دوش می کشیدند.همینطور شاهد این هستیم که قیمت عرضه GTX 1070 دوباره به قیمت ۴۰۰$ وبالاتر برگشته است این مشخص میکند این یک امر موقتی برای Nvidia بوده تا بازار را به سمت خود بکشاند.

nvidia-battery-boost_1280.0

آخرین بخش از چرا انویدیا را انتخاب می کنیم؟

AMD خسته ولی هنوز زنده

در گذشته AMD علاوه بر مشکلاتش در حرارت کارت و مشکلات Crossfire دارای مشکلی بزرگ و ناخوشایند برای گیمرها بود درایور های این کمپانی برای کارت های گرافیکش حتی نزدیک به قدرت بهینه سازی درایور های Nvidia نبود اما AMD با درایور های نسل جدیدش به عنوان Crimson بازگشت که سبب خوشحالی خیلی از کاربران شد.از طرفی Nvidia  نیز دست روی دست نگذاشت و بعد از معماری Maxwell و پیشرفت هایی که بعد از آن داشت امروزه در بازار VR سرمایه گذاری کرده است و به انتخاب اصلیه کاربران واقعیت مجازی تبدیل شده است.

radeon_card_video_graphics_red_black_34190_1920x1080

این جنگ هنوز تمام نشده

مجموعه ای از اتفاقات ناگوار و بد شانسی ها AMD را از جایی که باید در بازار داشته باشد دور کرده است اما برگشت AMD با معماری های جدیدش در کارت های گرافیک و CPU هایش دور از ذهن نیست,هیچ گونه نمی توان برنده این بازار را مشخص کرد زیرا در این بازار با رقابت بالا همه چیز ممکن است و بعید نیست AMD بتواند دوباره برگردد.