راهنمای خرید بهترین پاوربانک های شیائومی، انرجایزر، ای دیتا و …

راهنمای خرید بهترین پاوربانک های شیائومی، انرجایزر، ای دیتا و ...

کدام پاوربانک را برای گوشی های هوشمند تبلت و … خود انتخاب کنیم؟

A buyer’s guide to power banks & portable chargers

اگر شما در حال حرکت هستید و باتری گوشی شما خالی شده باشد گوشی شما خاموش می شود و دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید. در این حین استفاده از یک پاور بانک قابل حمل یا شارژر همراه می تواند برای شما کاربردی باشد.  تلفن های همراه ما بسیار کوچکتر، سبک تر و ارزان تر شده اند به طوری که شما به راحتی می توانید آن را در کیف پول یا جیبتان جا دهید. حال سوال این است که برای انتخاب یک پاوربانک که مناسب گوشی ها ما باشد به چه معیارهایی باید توجه داشته باشیم و از بین پاوربانک های متنوعی که در بازار وجود دارد کدام یک را انتخاب کنیم؟ در ادامه فروشگاه پرسنتا فاکتورهایی که هنگام خرید یک پاور بانک باید در نظر بگیرید را به شما توضیح خواهد داد.

پاوربانک چیست؟

پاوربانک یک شارژر قابل حمل برای دستگاه های تلفن همراه شماست و اگر شما به طور مکرر در حال سفر هستید یا ابزار ضروری برای شمات. تلفن های همراه، تبلت ها و سایر دستگاه های قابل حمل دیگر پس از مدتی به برق نیاز دارند و یک منبع برق همیشه و همه جا در دسترس شما نیست. بنابراین اگر باتری گوشی شما تمام شود و شما شارژر همراه نداشته باشید گوشی خاموش می شود و دیگر نمی توانید تماس داشته باشید و پیامک ها و ایمیل های خود را چک کنید حتی در یک وضعیت اضطراری نمی توانید با اورژانس، پلیس 110 و … تماس داشته باشید. خریدن باتری های اضافه و یدکی گزینه بسیار جالبی نیست چون هزینه های شما در طول زمان افزایش پیدا می کند بنابراین ضروری است که شما یک پاوربانک قابل حمل داشته باشید و در صورت لزو دستگاه های خود را با آن شارژ کنید.

پاوربانک چیست؟نکاتی درباره خرید پاوربانک

این نیازهای شماست که مشخص می کند چه شارژر همراهی احتیاج دارید. اگر شما در حال سفر نیستید و بیش از حد باتری گوشیتان تخلیه نمی شود می توانید از شارژرهای همراهی که ظرفیت کمی دارند استفاده کنید. اگر شما نیاز دارید که دستگاه های مختلف خود را به طور همزمان شارژ کنید پس باید Power Bank خریداری کنید که چند پورت خروجی داشته باشد.

ظرفیت پاوربانک

ویژگی اصلی یک Power Bank ظرفیت آن است. ظرفیت شارژرهمراه با mAh یا میلی آمپر ساعت نمایش داده می شود هر چقدر این عدد بزرگتر باشد شما می توانید دستگاه های قابل حمل خود را بیشتر شارژ کنید.

ظرفیت پاوربانکبه طور معمول پاوربانک های 1000 میلی آمپری را پاوربانک های ظرفیت کم، پاوربانک های 3000 تا 5000 میلی آمپر ساعت را پاوربانک های ظرفیت متوسط و پاوربانگ های 10000 یا 20000 و یا بیشتر را پاوربانک های ظرفیت زیاد می نامند.

ظرفیت پاوربانکپاوربانک Kanex با ظرفیت 15000 میلی آمپر ساعت که می تواند یک لپ تاپ را شارژ کند.

اگر شما یک تلفن همراه دارید که باتری آن 1500 میلی آمپر در ساعت است اگر شما از یک شارژر همراه با ظرفیت 1500 میلی آمپر استفاده کنید تنها می توانید یکبار گوشی خود را با آن شارژ کنید و برای استفاده مجدد Power Bank باید آن را شارژ کنید و باز با مشکل کمبود شارژ مواجه خواهید شد. پس هنگام خرید یک پاور بانک بهتر است یک پاوربانک با ظرفیت بالا را برای خود انتخاب کنید. همچنین ولتاژ خروجی پاوربانک باید بیشتر از دستگاه شما باشد. برای مثال:

  • پاوربانک 1500 میلی آمپری – 1 بار شارژ کامل تلفن همراه
  • پاوربانک 5200 میلی آمپری – 2 بار شارژ کامل تلفن همراه و تقریبا 50 درصد تبلت
  • پاوربانک 10000 میلی آمپر  – 4 بار شارژ کامل گوشی و حداقل 100 درصد شارژ کامل تبلت

اگر یک Power Bank در شرایط محیطی نامناسبی قرار داشته باشد طول عمر آن به شدت کاهش پیدا می کند.

شارژ USB

اکثر شارژرهای همراه امروزی از طریق پورت USB می توانند دستگاه های مختلف را شارژ کنند. برخی از مدل های قدیمی این ویژگی را ندارند بنابراین هنگام خرید یک Power Bank باید دقت کنید که یک پاور بانک قدمی خریداری نکنید. پاوربانک های دارای USB معمولا دارای یک کابل جداگانه هستند که یک طرف آن به دستگاه وصل می شود و طرف دیگر به Power Bank. بعد از اینکه پاوربانک در خانه شارژ شد خیلی ساده آن را به گوشی خود وصل کنید تا بلافاصله گوشی شما شروع به شارژ کند. شارژرهای همراهی که کیفیت بهتری دارند یک مجموعه از کانکتورها را برای انواع دستگاه های مختلف مانند سونی، اپل، سامسونگ و غیره ارائه می دهند.

شارژ USBتعداد پورت های اتصال

برخی از پاوربانک ها با یک پورت USB در بازار عرضه ی شوند که می توانید با یک کابل مناسب گوشی های هوشمند خود را وصل و شارژ کنید. با این حال مدل های دیگری وجود دارند که چند پورت USB فول سایز یا USB-C را ارائه می دهند و در برخی دیگر تنها یک کابل ثابت وجود دارد. بنابراین شما باید تصمیم بگیرید که کدام مدل Power Bank را نیاز دارید. اگر شما می خواهید در وقتتان صرفه جویی کنید و چند دستگاه خود را به صورت همزمان شارژ کنید باید پاور بانک های چند پورتی را خریداری کنید.

تعداد پورت های اتصالسرعت شارژ شدن

سرعت شارژ شدن یکی دیگر از فاکتورهایی است که شما هنگام خرید Power Bank باید به آن توجه داشته باشید. مدل های ساده ممکن است با 1 آمپر شارژ شوند در حالی که پاوربانک های پیشرفته تر می توانند 2 آمپر یا بیشتر را ارائه دهند. سرعت شارژ بالاتر زمان کمتری را برای شارژشدن دستگاه قابل حمل متصل شده صرف می کند. با افزایش سایز باتری شما انتخاب یک پاوربانک شارژ سریع بسیار ضروری تر می شود چون شما نمی خواهید تمام روز را برای 100 درصد شدن شارژ صبر کنید.

سرعت شارژ شدنمثالی در مورد تاثیر سرعت شارژ در مدت زمان شارژ شدن

برخی از پاوربانک ها از قابلیت شارژ سریع (مانند Qualcomm’s Quick Charge 2.0) استفاده می کنند تا شارژ شدن سریع گوشی ها را ارائه دهند که بهتر است از این نوع Power Bankها خریداری کنید.

قیمت و کیفیت

به غیر از ظرفیت ، یکی دیگر از فاکتورهایی که می تواند به شما کمک کند تا Power Bank مناسبی را برای خود خریداری کنید “قیمت” است. اما شما نباید پاوربانک های ارزانی که از اتصال کوتاه و شارژ بیش از حد جلوگیری نمی کند استفاده کنید. شما نباید از پاوربانک های ارزانی که تنها تا چند بار شارژ شدن دستگاه کار می کنند را خریداری کنید. برخی از شارژرهای همراه ظرفیت بالایی دارند اما ارزان هستند از خرید این نوع Power Bankها خودداری کنید چون گاهی سوکت های ای نوع پاوربانک ها به درستی شارژ نمی کند و حتی بدتر دستگاه شما را خراب می کند.

امکانات و قابلیت های دیگر

برخی از شارژرهای همراه دارای صفحه نمایش دیجیتال هستند که میزان شارژ باقی مانده را به شما نمایش می دهد علاوه بر این صفحه نمایش، شارژرهای همراهی هستند که دارای چراغ های LED هستند که شما می توانید از آن به عنوان چراغ قوه استفاده کنید.

امکانات و قابلیت های دیگر