تمام آنچه که باید در مورد بیتکوین (Bitcoin) بدانید- قسمت اول

A quick overview of Bitcoin

تمام آنچه که باید در مورد بیتکوین (Bitcoin) بدانید- 1

در این قسمت قصد داریم تمام آنچه که باید در مورد بیتکوین (Bitcoin) بدانید- 1 را توضیح دهیم. با استفاده از این سری از مقالات فروشگاه پرسنتا شما می توانید اطلاعات خود را در مورد بیتکوین (Bitcoin) افزایش دهید.

بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟

A quick overview of Bitcoin

بیت کوین توسط یک برنامه نویس به نام ساتوشی ناکاموتو طراحی شده است. جالب است بدانید که ساتوشی ناکاموتو تنها به عنوان یک اسم شناخته شده است و تاکنون کسی به ماهیت اصلی این فرد دست پیدا نکرده است. از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ افراد زیادی به عنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی شدند. تا اینکه در سال ۲۰۱۶ کریگ رایت ادعا کرد که ساتوشی ناکاموتو واقعی است. برخی از اعضای برجسته انجمن ادعای کریگ رایت را تایید کردند. اما سه روز بعد از این ادعا کریگ رایت خود را از همه مخفی کرد و  ادعایش را پس گرفت و معمای ساتوشی ناکاماتو به صورت مبهم باقی ماند.

در اینجا یک مرور سریع در مورد بیت کوین خواهیم داشت. بیت کوین یک نوع پول دیجیتال جدید است که می تواند در تمام اینترنت انتقال داده شود. شما می تواند بیت کوین ها را با دلار خریداری کنید و یا با سایر پول های رایج آنها را از سایت هایی مانند coinbase خریداری کنید. شما می توانید بیت کوین ها را به افراد دیگر ارسال کنید، با آنها خرید کنید و یا آنها را مجددا با دلار عوض کنید.

تمام آنچه که باید در مورد بیتکوین (Bitcoin) بدانید- 1 - http://persenta.com

به صورت ساده، بیت کوین ها حاوی موجودیت هایی در پایگاه داده های توزیع شده هستند که در آنها اطلاعات مربوط به صاحبان بیت کوین نگهداری می شود. برخلاف بانک، بیت کوین به جای اطلاعات شخصی صاحب حساب، یک آدرس بیت کوین را به مالک اختصاص می دهد که می تواند به صورت زیر باشد:

۱KKKK6N21XKo48zWKuQKXdvSsCf95ibHFa

تمام آنچه که باید در مورد بیتکوین (Bitcoin) بدانید- 1

تراکنش های Bitcoin

تراکنش یک مکانیسم برای ارسال بیت کوین است. در یک تراکنش، صاحب بیت کوین، مالکیت بیت کوین ها را به آدرس جدید منتقل می کند. یک نوآوری کلیدی بیت کوین این است که چگونه تراکنش ها در پایگاه داده های توزیع شده از طریق ماینیگ یا استخراج ثبت می شوند. تراکنش ها به گروه هایی به نام بلوک تقسیم می شوند و هر۱۰ دقیقه یک بلوک جدید از تراکنش ها ارسال می شوند. قسمتی از تراکنش ها در قسمتی به نام زنجیره بلاک ثبت می شوند. استخراج بیت کوین فرایند قرارگیری تراکنش در بلوک است تا اطمینان حاصل شود که هر کسی یک دید سازگار از تراکنش دارد.

برای استخراج یا کاوش یک بلوک، ماینرها یا کامپیوترهای استخراج کننده باید یک راه حل بسیار نادر را برای مشکل رمزگذاری پیدا کنند. پیدا کردن این راه حل یک بلوک استخراج شده را تولید می کند که تبدیل به بخشی از زنجیره بلوک رسمی می شود. ماینینگ یا استخراج همچنین مکانیسمی برای ورود بیت کوین های جدید به سیستم است. وقتی که یک بلوک با موفقیت استخراج می شود، بیت کوین های جدید در این بلوک ایجاد می شوند و به ماینر پرداخت می شود. علاوه بر این ماینرها هزینه های مربوط به تراکنش های موجود در بلوک را بدست می آورند. به همین دلیل استخراج بلوک ها بسیار رقابتی شده است.

به طور کلی می توان استخراج بیت کوین را شبیه به یک قرعه کشی بسیار بزرگ دانست. شما می توانید با استخراج بلوک ها با افراد دیگری که در شبکه هستند رقابت کنید و بیت کوین بدست آورید.

در ادامه تمام آنچه که باید در مورد بیتکوین (Bitcoin) بدانید- 1 با ما همراه باشید.

شبکه نظیر به نظیر بیتکوین

بیت کوین هیچ سرور مرکزی ندارد و به جای سرور از یک شبکه نظیر به نظیر استفاده می کند. اگر شما یک کلاینت بیت کوین را اجرا کنید شما عضوی از شبکه خواهید شد و اولین آدرس بیت کوین برای شما ایجاد خواهد شد. شما می توانید این آدرس را در اختیار دوستانتان قرار دهید تا از طریق آن به شما پرداخت داشته باشند. از طریق این آدرس گره هایی که در شبکه هستند می توانند تراکنش ها، بلوک ها و آدرس های سایر گره ها را با شما مبادله کنند.

تمام آنچه که باید در مورد بیتکوین (Bitcoin) بدانید- 1

زنجیره بلوک یک لایه عمومی مشترک است که تمام شبکه بیت کوین به آن متکی است. تمام تراکنش ها در زنجیره بلوک ثبت می شود. وقتی که شما برای اولین بار به شبکه متصل می شوید، کلاینت شما می تواند زنجیره بلوک را از برخی گره یا گره های تصادفی دانلود کند. به نوبه خود، کلاینت شما ممکن است اطلاعاتی را به سایر گره ها ارائه دهد. وقتی که شما یک تراکنش بیت کوین را ایجاد می کنید شما آن را به بعضی از گره ها ارسال می کنید که این گره هم آن را به سایر گره ها ارسال می کنند و این کار تا زمانی که تراکنش به کل شبکه انتقال داده شود ادامه پیدا می کند.

تمام آنچه که باید در مورد بیتکوین (Bitcoin) بدانید- 1 - http://persenta.com

ماینرها تراکنش شما را می گیرند و در بلوکی که در حال ساخت آن هستند وارد می کنند و یک بلوک استخراج شده را که حاوی تراکنش شما است را تولید می کنند و این بلوک استخراج شده را به گره ها ارسال می کنند. گرهی که بلوک را دریافت می کند معتبر بودن بلوک و درخواست های داخل آن را بررسی می کند و در صورتی که بلوک صحیح بود آن را به تمام گرههایی که در ارتباط با آن است ارسال می کند. در نهایت کلاینت شما بلوک را دریافت خواهد کرد و کلاینت شما نشان می دهد که تراکنش پردازش شده است. ماینری که موفق به تولید یک بلوک می شود ۲۵کوین به آدرس خودش واریز می کند و یک درخواست انتقال ویژه به آن اضافه می کند که هیچ فرستنده ای ندارد. این ۲۵ بیت کوین به عنوان جایزه محسوب می شود. این مقدار در ابتدا ۵۰ بیت کوین بود. بعد از گذشت چهار سال این مقدار نصف شد.

رمزنگاری در بیت کوین

برای اطمینان از اینکه تنها صاحب بیت کوین می تواند آنها را خرج کند، بیت کوین از امضاهای دیجیتال استفاده می کند. صاحب آدرس بیت کوین داری یک کلید خصوصی مرتبط با آدرس است. برای اجرای بیت کوین، تراکنش با این کلید خصوصی باید امضا شود. یک کلید عمومی متناظر با هر آدرس بیت کوین وجود دارد که هر کسی می تواند از آن برای تایید امضای دیجیتالش استفاده کند. بلوک ها و تراکنش ها با یک تابع هش ۲۵۶ بیتی رمزگذاری می شود. این مقدار هش در چند جای پروتکل بیت کوین استفاده می شود. علاوه بر این پیدا کردن یک هش خاص سخت ترین کار در استخراج بلوک است.

فیلم بیت کوین چیست؟

برای درک بهتر بیت کوین از شما کاربران گرامی دعوت می کنیم که ویدیوی زیر را مشاهده بفرمایید.