معرفی انواع کابل کامپیوتری که هر کاربری باید در مورد آن بداند!

What Are The Different Computer Cable Types You Should Know As A User

اگر شما به تجهیزات مربوط به کامپیتر خود نگاه کنید با لغات و اصطلاحات خارجی مواجه خواهید شد. به طور مثال شما برای هارددیسک خود از اتصال IDE استفاده می کنید یا SATA؟ آیا واقعا بین USB 1.0 و USB 2.0 و USB 3.0 تفاوتی وجود دارد؟ آیا کابل FireWire به فایروال ربط پیدا می کند؟ گاهی اوقات این اصطلاحات می تواند گیج کننده باشد.

معرفی انواع کابل کامپیوتری که هر کاربری باید در مورد آن بداند!

What Are The Different Computer Cable Types You Should Know As A User?

گاهی اوقات در مشخصات یک محصول با لغاتی مواجه هستیم که درک درستی از آنها نداریم. امروز در فروشگاه پرسنتا قصد داریم در مورد انواع مختلف کابل صحبت کنیم.

کابل مانیتور VGA

کابل اتصال VGA یک کابل استاندارد بود که در سال 1980 میلادی راه اندازی شد و برای اتصال کامپیوتر به مانیتور استفاده می شد که به تازگی به علت حرکت به سمت ارتباطات دیجیتال از محبوبت آن کم شده است. با این حال اگر روی کارت گرافیک یا دستگاه نمایشگر نگاه کنید احتمالا پورت VGA را خواهید دید. اتصالات VGA دارای 15 پین هستند که در سه سطر 5 تایی چیده شده اند. هر سطر متناظر با 3 کانال رنگی (قرمز، سبز و آبی) استفاده شده در نمایشگر است.

کابل مانیتور VGA

کابل DVI

وقتی که ارتباطات آنالوگ به دیجیتال تغییر داده شد کابل اتصال DVI جایگزین کابل مانیتور VGA شد. صفحه نمایش های دیجیتال مانند LCD کیفیت بالاتری را ارائه می دهند به همین دلیل برای تصاویر خانگی تبدیل به استاندارد بازار شد. اتصالات DVI دارای سه نوع اصلی هستند:

 • DVI-A که می تواند سیگنال های آنالوگ را ارسال کند و با VGA سازگار است ( برای مانیتورهای CRT و LCD های کیفیت پایین کاربردی است).
 • DVI-D که می تواند سیگنال های دیجیتال جدیدتر را انتقال دهد.
 • DVI-I که می تواند سیگنال های آنالوگ و دیجیتال را انتقال دهد.

در موارد خاص ممکن است شما نیاز به مبدل VGA به DVI یا DVI به VGA داشته باشید.

کابل DVI

کابل HDMI

در دهه گذشته برودکست های کیفیت بالا تبدیل به استاندارد جدیدی شدند که به معنای کیفیت بالا بود. برخلاف VGA و DVI کابل های HDMI هر دو سیگنال صوت و ویدیو را با هم ارسال می کنند. این سیگنال ها فقط دیجیتالی هستند. بنابراین HDMI تنها با دستگاه های جدید سازگار است. کابل های اتصال HDMI داری 4 نوع هستند:

 • نوع A که محبوبترین کابل HDMI است. این کانکتور دارای 19 پین در سر نر است. نوع A با اتصالات DVI-D تک لینک سازگار هستند.
 • نوع B که بزرگتر از نوع A است دارای 29 پین در سر نر است. نوع B با اتصالات DVI-D دو لینکه سازگار هستند.
 • نوع C که دارای 19 پین است و غالبا در دستگاه های قابل حمل مانند دوربین های فیلمبرداری و دوربین های دیجیتال استفاده می شود.
 • نوع D که شبیه سیم میکرو USB است و دارای 19 پین است.

کابل HDMI

کابل USB

اتصال USB احتمالا فراگیرترین نوع اتصال در جهان امروز است. تقریبا هر نوع وسیله جانبی کامپیوتر اعم از کیبورد، ماوس، هدست، و غیره از طریق پورت USB به کامپیوتر شما وصل می شود. این طراحی در طول سال های متمادی تکامل یافته است. به طور کلی چند نوع کابل USB وجود دارد:

 • USB 1.0/1.1 می تواند داده ها را با سرعت 12 مگابیت در ثانیه انتقال دهد.
 • USB 2.0 می تواند داده ها را با سرعت 480 مگابیت در ثانیه انتقال دهد و با نسخه های قدیمی تر USB سازگار است.
 • USB 3.0 می تواند داده ها را با سرعت 4.8 گیگابیت در ثانیه انتقال دهد و با نسخه های قبلی USB سازگار است.

انواع USB های میکرو و مینی با دستگاه های کوچک قابل حمل مانند PDAها، تلفن ها و دوربین های دیجیتال استفاده می شود. کانکتورهای USB استاندارد غالبا در دستگاه هایی مانند هارددیسک های اکسترنال، صفحه کلید و ماوس استفاده می شوند. اگر به مبحث کابل های USB علاقمند هستید می توانید مقاله تفاوت ظاهری USB 2.0 ،USB 3.0، USB 3.1 و نحوه تشخیص آنها را مطالعه بفرمایید.

کابل USB

از سمت چپ به راست: میکرو USB، مینی USB، USB استاندارد نوع B و USB استاندارد نوع A ( هم نر و هم ماده)

کابل های IDE

کابل های IDE برای اتصال دستگاه های ذخیره سازی به مادربورد استفاده می شود. اگر شما یک هارددیسک قدیمی را باز کرده باشید احتمالا رابط IDE را دیده اید. این کابل پهن بوده و کانکتورهای آن دارای 40 پین است. در درایو های کوچکتر 2.5 اینچی از IDE های 44 پینه استفاده می شود.

کابل های IDEکابل SATA

در هاردهای جدیدتر از پورت های SATA به جای پورت های IDE استفاده می شود. در حقیقت SATA جایگزین IDE شد. در مقایسه با IDE، کابل های SATA سرعت انتقال داده بالاتری را فراهم می کند. برای استفاده از کابل SATA مادربورد شما باید با SATA سازگار باشد و امروزه اکثر آنها این سازگاری را دارند. یک کابل SATA استاندارد می تواند توسط دو کانکتور شناسایی شود که هر کدام دارای 7 پین هستند و یک شکاف خالی است و دارای شکل L مانند است.

کابل SATA

کابل eSATA

فناوری eSATA بهبود یافته کابل SATA است و در حقیقت eSATA با SATA فرق زیادی ندارد اما اتصال به دستگاه هایی مانند هاردهای اکسترنال و درایوهای نوری را فراهم می کند. کابل eSATA بسیار سریعتر از کابل های USB و FireWire است.

کابل eSATA

کابل FireWire

هدف FireWire شبیه به USB است: انتقال داده با سرعت بالا برای لوازم جانبی کامپیوتر. دستگاه هایی که پهنای باند بالایی دارند مانند پرینترها و اسکنرها از کابل FireWire استفاده می کنند. اما FireWire مانند USB شناخته شده نیست. کابل های FireWire دارای دو نوع 1394a ( دارای سرعت انتقال 400 مگابیت در ثانیه) و 1394b ( دارای سرعت انتقال 800 مگابیت در ثانیه) می باشد.

کابل FireWire

کابل اترنت یا شبکه

کابل های اترنت برای تنظیم شبکه های محلی استفاده می شوند. در اغلب موارد این کابل ها برای اتصال روتر به مودم ها و رایانه ها استفاده می شوند. اگر شما تا بحال سعی کرده بباشید روتر خانگی خود را نصب یا تعمیر کنید احتمالا کابل های اترنت را دیده اید. امروزه کابل های اترنت در 3 دسته تقسیم بندی می شوند:

 • کابل های Cat 5 که اصلی ترین کابل اترنت است و سرعت 10 یا 100 مگابیت در ثانیه را ارائه می دهد.
 • کابل Cat 5e که مخفف Cat 5 Enhanced می باشد اجازه می دهد تا داده ها را سریعتر از Cat 5 انتقال دهید (سرعت 1000 مگابیت در ثانیه).
 • کابل Cat 6 که آخرین و بهترین کابل اترنت است و قابلیت پشتیبانی از سرعت 10 گیگابیت در ثانیه را دارد.

کابل اترنت یا شبکه

این مقاله تقریبا 99 درصد از کابل هایی که احتمالا در خانه شما پیدا می شود را پوشش می دهد. اگر نوع دیگری از کابل وجود دارد که در اینجا ذکر نشده است می توانید آن را در بخش نظات این پست با ما در میان بگذارید.