راهنمای خرید بهترین مانیتورهای حرفه ای، اداری، گیمینگ و …

راهنمای خرید بهترین مانیتورهای حرفه ای، اداری، گیمینگ و ...

راهنمای خرید بهترین مانیتورهای حرفه ای، اداری، گیمینگ و …

با توجه به اینکه کاربران خانگی و ادارای در طول روز به طور مداوم به صفحه نمایش یا مانیتور خود نگاه می کنند انتخاب یک مانیتور کامپیوتر مناسب روی بهره وری آنها تاثیر می گذارد. وقتی که شما به صفحه مشخصات مانیتور مراجعه می کنید ممکن است با برخی از واژه های نا آشنا برخورد کنید که معنای آنها را ندانید. در این راهنما فروشگاه پرسنتا در مورد مشخصات و فاکتورهای مهم بحث می کنیم تا بدانید که کدام مانیتور برای شما مناسب است.

رزولوشن صفحه نمایش

روزولوشن صفحه نمایش یا Screen Resolution مساحت صفحه نمایش را براساس پیکسل اندازه گیری می کند که با طول * ارتفاع برحسب پیکسل اندازه گیری می شود. مقدار رزولوشن غالبا به صورت مختصر نمایش داده می شوند به طور مثال 1080p,1440p یا 4K. اکثر مانیتورها دارای رزولوشن 1080p هستند و مانیتوهای 4K در حال گسترش هستند. شما حتی می توانید صفحه نمایش های دارای رزولوشن 5K را پیدا کنید ولی در حال حاضر تنها چند مدل وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید به مقاله رزولوشن تصویر صفحه نمایش چیست و چرا مهم است؟ مراجعه کنید.

راهنمای خرید بهترین مانیتورهای حرفه ای، اداری، گیمینگ و ...

میزان کنتراست

میزان کنتراست یا  Contrast Ratio میزان اختلاف مابین روشنترین رنگ (سفید) و تاریکترین رنگ (مشکی) است.  بری اینکه شما بتوانید تصاویر را خیلی عالی تماشا کنید نیاز به میزان کنتراست بالا دارید. مانیتورها به طور معمول دارای دو نرخ کنتراست جداگانه هستند: 1) نرخ کنتراست دینامیک / فعال و نرخ کنتراست استاتیک. نرخ کنتراست دینامیک یا فعال درخشانترین و تاریکترین رنگ ها را در طول یک بازه زمانی اندازه می گیرد، در حالی که نرخ کنتراست استاتیک آنها را در یک نقطه واحد از زمان اندازه می گیرد. شما باید به نرخ کنتراست استاتیک توجه بیشتری داشته باشید. تولیدکنندگان ممکن است روش های مختلفی را برای تست کنتراست فعال یا دینامیک داشته باشند. شما می توانید از این فاکتور را به  عنوان یک ماتریس مقایسه استفاده کنید.

راهنمای خرید بهترین مانیتورهای حرفه ای، اداری، گیمینگ و ...

زمان پاسخ

زمان پاسخ یا Response Time به نحوه رفرش مداون تصاویر صفحه نمایش مانیتورهای LCD اشاره دارد. اکثر مانیتوری دارای لگ باشد این بدان معناست که میزان رفرش صفحه نمایش به اندازه کافی سریع نیست. زمان پاسخ تعیین می کند که سرعت یک مانیتور برای به روزرسانی یک فریم به فریم بعدی چقدر است. یک زمان پاسخ کوتاه به معنای تصاویر واضح و زمان پاسخ طولانی به معنای تصاویر تار است. برای بازی ها و تماشای فیلم بهتر اسن زمان پاسخ کوتاه باشد.

راهنمای خرید بهترین مانیتورهای حرفه ای، اداری، گیمینگ و ...

نرخ رفرش

نرخ رفرش یا Refresh Rates به تعداد ثانیه هایی که مانیتور تصاویر را آپدیت می کند اشاره دارد. شما احتمالا هنگام خرید برای این فاکتور 120 هرتز یا 240 هرتز را مشاهده خواهید کرد. 120 هرتز به این معناست که صفحه نمایش 120 بار در ثانیه به روز می شود. هرچقدر نرخ رفرش بالاتر باشد شما تصاویر نرمتر و بدون لگ را مشاهده خواهید کرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد نرخ رفرش می توانید به مقاله تمام آنچه که در مورد Refresh Rate مانیتور باید بدانید! مراجعه کنید.

راهنمای خرید بهترین مانیتورهای حرفه ای، اداری، گیمینگ و ...

زاویه دید

زاویه دید یا Viewing angle به حداکثر زاویه ای که از طریق آن می توانید مانیتور را  با دقت رنگ مشاهده کنید اشاره می کند. وقتی که شما مانیتور را به طور مستقیم نگاه می کنید در واقع زاویه دید 0 درجه است.

راهنمای خرید بهترین مانیتورهای حرفه ای، اداری، گیمینگ و ...

تنظیم پایه ارگونومیک

مانیتورهای حرفه ای تمایل دارند که تنظیمات مانیتور بیشتری را به کاربران ارائه دهند. این تنظیمات شامل  تنظیم ارتفاع، شیب، چرخش و محور می باشد. سفارشی سازی ارگونومی مهمترین عامل در مانیتورهای کسب و کار هستند.

راهنمای خرید بهترین مانیتورهای حرفه ای، اداری، گیمینگ و ...

صفحه نمایش های فوق العاده گسترده

یک مانیتور صفحه گسترده تمام مزایای دو مانیتوری را ارائه می دهد. تولیدکنندگان مانیتورهای صفحه گسترده 21:9 را به علاقمندان به فیلم و گیم ارائه می دهند. مزیت مانیتورهای 21:9 این است که فضای کافی را برای ساید بای ساید کردن پنجره ها را دارید که در یک مانیتور 16:9 ممکن است این قابلیت بسیار ضعیف باشد. یکی دیگر از مزیت های مانیتورهای 21:9 این است که تنها یک کابل به کارت گرافیک شما متصل می شود و این بدان معناست که شما خروجی ویدیوی آزاد دارید.

راهنمای خرید بهترین مانیتورهای حرفه ای، اداری، گیمینگ و ...

تکنولوژی های پنل مانیتور – TN, IPS, VA, OLED

هنگامی که اولین مانیتورهای LCD ظهور یافتند مردم به نوع پنل مانیتور توجه زیادی نداشتند. با این حال زمانی که کاربران در مورد مزایای خاص پنل ها شروع به تحقیق کردند تولیدکنندگان شروع به گسترش این اطلاعات کردند.

تکنولوژی های پنل مانیتور – TN, IPS, VA, OLED

پنل Twisted Nematic (TN)

شایع ترین نوع صفحه نمایش TFT است، TN نه تنها زمان پاسخگویی بسیار سریعی را ارائه می دهد بلکه دقت رنگ و زاویه دید عالی را فراهم می کند و تکنولوژی محبوب مانیتورهای گیمینگ است.

Vertical Alignment (VA)

پنل های VA در مانیتورهای درجه بالا یافت می شوند و در مقایسه با پنل های TN نسبت کنتراست بهتر، زاویه دید و دقت رنگ بهتر را ارائه می دهند و زمان پاسخ کوتاهتری دارند.

In-plane Switching (IPS)

صفحه نمایش های IPS نسبت به پنل های VA و TN زاویه دید و دقت رنگ بهتری را ارائه می دهند و نسبت به صفحه نمایش های TN زمان پاسخ کوتاهتری دارند.  پنل های صفحه نمایش دیگری که شبیه به IPS هستند عبارتند از PLS و S-IPS.

Organic light-emitting diode (OLED)

آخرین تکنولوژب صفحه نمایش بصری OLED است. مانیتورهای OLED شامل هزاران پیکسل جداگانه برای رنگ سیاه است و نسبت به صفحه نمایش LED یکپارچگی رنگ واقعی تری را اراوه می دهد.. امروزه ما شاهد پنل های OLED در تلویزیون های موجود در بازار هستیم اما هنوز هم منتظر مانیتور کامپیوتر OLED برای کاربران هستیم.

اتصالات ورودی و خروجی ویدیو

اتصالات ورودی و خروجی شامل موارد زیر می باشد:

راهنمای خرید بهترین مانیتورهای حرفه ای، اداری، گیمینگ و ...

DVI-I

این کانکتور استاندارد برای محتوای 720p و 1080p می باشد. به علت محدودیت پهنای باند رزولوشن های بالاتر از 1920×1200 استفاده نمی شود.

DVI-D

یک ورژن بالاتر از DVI-I است  که برای مانیتورهای 2560×1600 استفاده می شود.

HDMI

ورژن های مختلفی از استاندار HDMI وجود دارد اما آخرین آن HDMI 2.0 حداکثر 4K و 60HZ را پشتیبانی می کند.

DisplayPort

نسبت به کانکتورهای قبلی جدیدتر است، DisplayPort  دارای سرعت انتقال اطلاعات 32.4 گیگابیت در ثانیه است در حالی که HDMI 2.0 سرعت 18 گیگابیت در ثانیه را اجازه می دهد. این اختلاف به DisplayPort اجازه محتوای 4K با 120HZ و 5K با 60HZ را می دهد.

VGA

منسوخ شده است و به شدت در تجهیزات ضروری استفاده می شد.

مانیتورهای منحنی زاویه دید گسترده را بهبود می بخشد

یک صفحه نمایش LCD منحنی، زاویه دید را بهبود می بخشد و تجربه دید بهتری را ارائه می دهد. با توجه به کاهش اعوعاج، متوجه خواهید شد که تماشا از کنار صفحه نمایش واضح تر است. صفحه نمایش های منحنی نسبت به صفحه نمایش های فلت حدود 25 تا 33 درصد قیمت بیشتری دارند.

پیشرفت های همگام سازی هوشمند برای جلوگیری از لگ و برش تصویر

ارتقاء گرافیک های FreeSync و G-Sync شرکت های AMD و NVIDIA موجب عرضه مانیتورهای جدید برای پشتیبانی از این تکنولوژی ها شد. فناوری همگام سازی هوشمند برش تصویر را حذف می کند. خط عمودی در پایین صفحه نمایش کامپیوتر ظاهر می شود که به علت عدم تطابق تعداد فریم های ارسالی به صفحه نمایش و نرخ رفرش رخ می دهد. G-SYNC و FreeSync تضمین می کنند که نرخ رفرش مانیتور با تعداد فریم های ارسالی به صفحه نمایش تطابق دارد.

درک بنچمارک های سایت های بررسی کننده مانیتور

بنچمارک های مانیتور معمولا روی سطوح نور پس زمینه، نسبت کنتراست، محدوده رنگ، زاویه دید، یکنواختی، زمان پاسخ پیکسل و لگ ورودی تمرکز می کند. متدلوژی ها ممکن است بسته به سایت بررسی کننده متفاوت باشد بنابراین بهتر است بنچمارک های مانیتور را از منبع یکسانی مقایسه کنید.

اندازخ صفحه نمایش مانیتور

تولیدکنندگان اندازه صفحه نمایش مانیتورهای کامپیوتر را با توجه به فاصله یک گوشه تا گوشه دیگر صفحه نمایش توصیف می کنند.

صفحه نمایش زیر 20 اینچ

صفحه نمایش های 20 اینچ رزولوشن 1080p دارند. اکثر صفحه نمایش های 720p یا 1600×900 در اندازه 19 اینچ و یا کمتر هستند. صفحه نمایش هایی که در این اندازه هستند برای کار اداری مناسب هستند.

صفحه نمایش های 21 تا 24 اینچ

مانیتورهایی که دارای این نوع صفحه نمایش ها هستند محبوبترین صفحه نمایش های موجود در بازار هستند که دارای رزولوشن 1080p هستند. مدل های 24 اینچ دارای مشخصات QHD یا 4K هستند.

صفحه نمایش های 25 تا 29 اینچ

مانیتورهای موجود در این رنج دارای رزولوشن QHD یا بزرگتر هستند و در بین کاربران حرفه ای محبوب هستند. شما می توانید صفحه نمایش های IPS را در این بخش برای درجه بالاتری از دقت رنگی مشاهده کنید.

صفحه نمایش های 29 تا 34 اینچ

مانیتورهای فوق گسترده و مانیتورهای گسترده منحنی برای کارهایی که نیاز به پنجره های چندگانه دارند فوق العاده هستند.

مشخصات مطلوب برای مانیتورهای حرفه ای

برای دفاتر کاری با دو مانیتور : دو مانیتور 23 و 24 اینچ با نسبت 16:9، فول اچ دی، رزولوشن 1080 پیکسل، ورودی های DVI,HDMI مطابق با خروجی های ویدیو کامپیوتر دسکتاپ، نرخ رفرش 60 هرتز، در نظر داشته باشید. این پیکربندی برای سیستم های کسب و کار خاص و برنامه هایی که حداقل رزولوشن دارند مناسب است.

از نیازهای کاربر اطمینان حاصل کنید: برای ورودی های USB ( برای وصل کردن لوازم جانبی به مانیتور)، بلندگوهای داخلی، شیب های قابل تنظیم، قبلیت چرخش، ارگونومیک بودن جستجو کنید. صفحه نمایش های فاقد فیلیکر و قابلیت های کنترل مدولاسیون پهنای باند (PWM) ، صفحه نمایش های مات، فشار چشم کاهش پیدا کرده است.

  • Dell P2317H Black 23” IPS
  • ASUS VS239H-P Black 23” IPS
  • LG 23MP57HQ-P Black 23” IPS Multi-Tasking
  • AOC l2379VHE 23 Frameless IPS

مانیتورهای مخصوص ویرایش ویدیو و عکس

مانیتورهای بزرگتر (25 یا 27 اینچ) برای تولید تصاویر بصری توصیه می شود و صفحه نمایش های دارای رزولوشن QHD (25560×1440 پیکسل با نرخ 16:9)  کاربردی است. پنل های IPS به شدت توصیه می شود و در مقایسه با مانیتورهای ارزان قیمت TN انطباق رنگ بیشتری را ارائه می دهد، که باید از کالیبراتورهای سخت افزاری سازگار مانند X-rite, Display Pro و Datacolor Spyder استفاده شود.

  • BenQ GW2765HT 27
  • LG 27MU58P-B 27” 4K
  • ASUS VZ27AQ 27” QHD
  • LG 34UB67 34” Curved

مانیتورهای نظارت بر سلامت

در یک مرکز پزشکی هر مانیتوری استفاده نمی شود. برای سیستم های نظارت بر سلامت، پزشکان از مانیتورهایی که دقت رنگی بالایی دارند ( بیش از 1 میلیون رنگ) برای تشخیص پزشکی خود استفاده می کنند.

مانیتورهای سازگار با محیط زیست

مانیتورهای سازگار با محیط زیست یا سبز معمولا دارای تنظیمات حالت خیره انرژی اتوماتیک هستند. یک شرکت بزرگ برای اجرای پروژه های عظیم خود نیاز به مانیتورهای ذخیره انرژی دارند چونکه به طور قابل توجهی کربن را کاهش می دهند و در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند.

  • NEC MultiSync EX241UN-BK
  • Dell UltraSharp U2417H

حالا بعد از خواندن این مقاله می توانید با خیال راحت به فروشگاه پرسنتا مراجعه کنید و مانیتورهای حرفه ای، گیمینگ، اداری و غیره مد نظر خود را خریداری کنید.