پردازنده اینتل core i3 یا core i5 یا core i7؟ کدام یک را واقعا نیاز دارید؟

پردازنده اینتل core i3 یا core i5 یا core i7؟ کدام یک را واقعا نیاز دارید؟

در این مقاله از فروشگاه پرسنتا به بررسی پردازنده اینتل برای کاربرانی که قصد خرید پردازنده اینتل core i3 یا core i5 یا core i7 را دارند می پردازیم.

پردازنده اینتل core i3 یا core i5 یا core i7؟ کدام یک را واقعا نیاز دارید؟

core i3 or core i5 or core i7, Which one that you have need?

پردازنده مغز یک کامپیوتر است اما درک تفاوت بین پردازنده ها نیاز به دانش بسیار زیادی دارد. اینتل با استفاده از نامگذاری های عجیب و غریب این کار را برای شما آسان می کند و سوالی که اغلب پرسیده می شود این است: تفاوت بین پردازنده i3 , i5 و i7 چیست و باید کدام یک را بخریم؟ در این مقاله ما روی پردازنده های سری Core تمرکز می کنیم.

درک شماره های مدل

اینتل core i7 بهتر از core i5 و به نوبه خود بهتر از core i3 است. برخی از کاربران تصور می کنند که core i3 به خاطر عدد ۳ که کنار آن نوشته شده است دارای ۳ هسته است و Core i5 دارای ۵ هسته است و … در حالی که این طور نیست. به طور ساده این اعداد توانایی پردازش نسبی این پردازنده ها را نشان می دهد. اینتل براساس این توان پردازشی که وابسته به تعداد هسته ها، سرعت ساعتی، اندازه کش و تکنولوژی هایی مانند Turbo Boost و Hyper threading است پردازنده ها را درجه بندی می کند.

در واقع پردازنده های Core i3 دارای ۲ هسته هستند و پردازنده های Core i5 و Core i7 هر دو پردازنده های دو هسته ای و چهار هسته ای هستند. چهار هسته معمولا بهتر از ۲ هسته است. اما در این مورد نگران نباشید.

پردازنده اینتل core i3 یا core i5 یا core i7 - http://persenta.com

پردازنده اینتل core i3 یا core i5 یا core i7

اینتل خانواده ای از چیپست ها دارد مانند خانواده Skylake نسل ششم جدید یا خانواده Haswell نسل پنجم. هر خانواده به نوبه خود دارای پردازنده های سری Core i3, Core i5  و Core i7 است. شما از روی نام پردازنده می توانید تعیین کنید که این پردازنده متعلق به کدام نسل است. بعد از خط تیره ۴ رقم وجود دارد که اولین رقم آن مربوط به نسل پردازنده است به طور مثال Intel Core i3-5200 متعلق به نسل پنجم است. اینتل از سه رقم بعدی برای مقایسه پردازنده هایش استفاده می کند. برای مثال Intel Core i3-5350 از Core i3-5200 بهتر است چونکه ۳۵۰ از ۲۰۰ بیشتر است.

حرف آخر: U در مقابل Q در مقابل H در مقابل k

شماره مدل به طور معمول با یک یا ترکیبی از کاراکتر های H, Q, T, Y, U  و K دنبال می شود.

  • U : این پردازنده مخصوص لپ تاپ است. این پردازنده قدرت کمتری دارند و برای لپ تاپ ها بهتر هستند.

  • Y : کم قدرت. به طور معمول در لپ تاپ های نسل قبلی و پردازنده های موبایل یافت می شود.

  • T : برای پردازنده های دسکتاپ بهینه سازی شده اند.

  • Q: پردازنده هایی که چهار هسته فیزیکی دارند.

  • H: چیپست ها دارای یک واحد گرافیکی اینتل است.

  • K: شما می توانید این پردازنده  را اورکلاک کنید.

پردازنده اینتل core i3 یا core i5 یا core i7 - http://persenta.com

درک حروف و سیستم شماره گذاری بالا به شما کمک می کند تا با نگاه کردن به شماره مدل و بدون خواندن مشخصات همه چیز را در مورد پردازنده بفهمید.

i7 > i3 > i5: Hyper-Threading

همانطور که در بالا مشاهده کردید اینتل برای تعداد هسته های فیزیکی از Q و U استفاده می کند. هسته های مجازی از طریق تکنولوژی به نام Hyper-Threading فعال می شود. در شرایط غیر عادی، Hyper-Threading به شما اجازه می دهد که یک هستنه فیزیکی منفرد را به عنوان دو هسته مجازی بکارببرید در نتیجه چند وظیفه ای بودن بدون فعال کردن هسته فیزیکی دوم انجام می شود.

پردازنده اینتل core i3 یا core i5 یا core i7

اگر دو پردازنده فعال باشد و از hyper-threading استفاده شود این چهار هسته مجازی سریعتر محاسبه خواهند شد. با این حال توجه داشته باشید که هسته های فیزیکی سریعتر از هسته های مجازی هستند. یک پردازنده چهار هسته ای بسیار بهتر از پردازنده دو هسته ای با تکنولوژی hyper-threading است.

پردازنده های اینتل سری Intel Core i3 دارای تکنولوژی hyper-threading هستند. پردازنده اهی اینتل سری Intel Core i7 هم از تکنولوژی hyper-threading پشتیبانی می کند اما پردازنده های اینتل سری Intel Core i5 از این تکنولوژی پشتیبانی نمی کند.

i7 > i5 > i3: Turbo Boost

از سوی دیگر پردازنده های اینتل سری Intel Core i3 از Turbo Boost پشتیبانی نمی کند. پردازنده های اینتل سری Core i5 و سری Core i7 برای سرعت بخشی به کارهای شما از تکنولوژی Turbo Boost پشتیبانی می کنند. Turbo Boost تکنولوژی اختصاصی اینتل است که به صورت هوشمندانه سرعت پردازشگر را افزایش می دهد ( در صورتی که برنامه از آن درخواست کند). برای مثال وقتی که شما بازی می کنید و سیستم شما نیاز به یک اسب بخار اضافی دارد Turbo Boost آن را جبران خواهد کرد.

Turbo Boost برای آنهایی که نیاز به اجرای نرم افزارهای پرقدرت مانند ادیتورهای ویدیو یا بازی های ویدیویی دارند بسیار مفید است، اما اگر شما فقط در حال جستجو در وب هستید و از مایکروسافت آفیس استفاده می کنید تاثیر زیادی نخواهد داشت.

پردازنده اینتل core i3 یا core i5 یا core i7

اندازه کش: i7 > i5 > i3

به غیر از Hyper-Threading و Turbo Boost یکی دیگر از تفاوت های اصلی پردازنده های اینتل سری Core اندازه کش است. کش حافظه داخلی پردازنده است و مانند رم عمل می کند. وقتی که پردازنده اطلاعات را از رم می خواند آن را در داخل حافظه کش ذخیره می کند تا برای دسترسی های بعدی به آن مراجعه کند و این باعث افزایش سرعت عملیات شما می شود.

پردازنده اینتل core i3 یا core i5 یا core i7 - http://persenta.com

پردازنده های اینتل سری Core i3 عمدتا تا ۳ مگابایت کش دارند. پردازنده های اینتل سری core i5 بین ۳ تا ۶ مگابایت کش دارند و سری core i7 بین ۴ تا ۸ مگابایت کش دارند.

گرافیک ها: HD, Iris, Iris Pro

از آنجایی که گرافیک در تراشه پردازنده یکپارچه شده است، این به یک نقطه مهم تصمیم گیری در خرید CPU ها تبدیل شده است. اما مانند موار دیگر اینتل این سیستم را کمی گیج کننده ساخته است. در حال حاضر سه سطح گرافیکی HD, Iris, Iris Pro وجود دارد.

پردازنده اینتل core i3 یا core i5 یا core i7

Intel HD Graphic  که یک واحد پردازش گرافیکی مجتمع است در پردازنده های شرکت اینتل قرار دارد بطوری که در نسل سندی بریج از پردازنده گرافیکی مجتمع HD Graphics 2000 و HD Graphics 3000 ،در نسل آیوی بریج HD Graphics 2500 و HD Graphics 4000 و در نسل هسول پردازشگر هایی با اسم رمز GT1 , GT2 , GT3 , GT3e مورد استفاده قرار گرفته است که در این میان GT3e که پردازشگر Iris Pro 5200 را شامل میشود بهترین قدرت گرافیکی را ارائه میدهد و در رده های بعدی GT3 که شامل intel HD 5000 و intel Iris 5100وGT2 که شامل Intel HD 4200,4400,4600 و P4600 P4700 است قرار گرفته اند و در آخر هم ضعیف ترین سری GT1 است که با نام Intel HD Graphics شناخته میشود و در پردازنده های پنتیوم و سلرون مورد استفاده قرار میگیرد.

Intel Iris 550 بهتر از Intel HD 520 است. اما Intel HD 530 واحد گرافیکی با عملکرد بالا را فراهم می کند و از  Intel Iris 550 بهتر هستند. با این حال Intel Iris Pro 580 همچنین دارای واحد گرافیکی با عملکرد بالا است و از intel HD 530 بهتر است.

در ادامه با مقایسه پردازنده اینتل core i3 یا core i5 یا core i7 با ما همراه باشید.

مقایسه Core i3, i5, i7

پردازنده اینتل core i3 یا core i5 یا core i7 - http://persenta.com

  • Core i3: برای کاربران مبتدی که تنها در وب جستجو می کنند و از نرم افزارهای آفیس استفاده می کنند ، تماس های ویدیویی می گیرند و با شبکه های اجتماعی کار می کنند مناسب است اما برای علاقمندان به بازی و افراد رفه ای مناسب نیست.

  • Core i5: برای کاربران متوسط مناسب است. کسانی که می خواهند بین قیمت و عملکرد تعادل برقرار کنند خوب است. اگر پردازنده HQ یا Q با یک پردازنده گرافیکی اختصاصی خریداری شود برای بازی کردن خوب است.

  • Core i7: برای کاربران حرفه ای مناسب است.

حال تصمیم با شما است که کدام پردازنده اینتل سری Core را می خواهید خریداری کنید. در صورت تمایل می توانید از پردازنده اینتل core i3 یا core i5 یا core i7 فروشگاه پرسنتا بازدید فرمایید.