لپ تاپ گیمینگ یا دسکتاپ؟ کدام یک را باید انتخاب کنیم؟

Gaming Laptop vs Desktop – Which Should I Choose

لپ تاپ گیمینگ یا دسکتاپ؟ کدام یک را باید انتخاب کنیم؟

خیلی از علاقمندان به بازی های رایانه ای بر سر یک دوراهی قرار گرفته اند که برای بازی های رایانه ای خود کامپیوترهای دسکتاپ را خریداری کنند یا لپ تاپ. قبل از هر اقدامی پیشنهاد می کنیم پست امروز فروشگاه پرسنتا را مطالعه بفرمایید تا به جواب خود دست پیدا کنید.

لپ تاپ گیمینگ یا دسکتاپ؟ کدام یک را باید انتخاب کنیم؟

Gaming Laptop vs Desktop – Which Should I Choose?

هنگامی که کامپیوترهای دیجیتال برای اولین بار اختراع شدند آنها آنقدر بزرگ بودند که فضای کل اتاق را می گرفتند و هنگامی که هارددیسک ها اختراع شدند به اندازه ماشین های ظرفشویی حجم داشتند. تقریبا نیم قرن بعد کامپیوترهایی ساخته شدند که هزاران برابر قدرتمندتر و بسیار کوچکتر بودند.

فرق کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر دسکتاپ

در واقع کامپیوترها هر ساله قوی تر و به طور فزاینده ای سبک تر می شوند. موضوع امروز فروشگاه پرسنتا مربوط به لپ تاپ های بازی است که از تکنولوژی های پیشرفته استفاده می کنند. ما در این پست به مقایسه لپ تاپ های و دسکتاپ های گیمینگ می پردازیم و مشخص می کنیم که کدام دسته بهتر عمل می کنند.

فرق کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر دسکتاپ

هر وقت که ما در مورد یک سیستم گیمینگ صحبت می کنیم مشخصات پردازنده کارت گرافیک تقریبا همیشه اولین چیزی است که شما می خواهید در مورد آن بدانید. واقعیت این است که کارت های گرافیک بزرگ هستند. لپ تاپ ها قابل حمل و نسبتا سبک هستند. داشتن یک کارت گرافیک بزرگ در داخل یک قاب پلاستیکی کوچک و نازک چند مشکل به وجود می آورد:

فرق کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر دسکتاپ

 • اندازه و وزن
   لپ تاپ ها از نسخه های موبایل پردازنده های گرافیکی استفاده می کنند که برای قرارگیری در قاب های کوچک مناسب هستند و فضای کمی را در داخل لپ تاپ اشغال می کنند.
 • گرما

  پردازنده های کارت گرافیک هنگام کار حرارت و گرا ایجاد می کنند. هیتسینک های عظیم و نک کننده های فن برای دکور ساخته نشده اند بلکه باید طوری تنظیم شوند تا بتوانند قطعات داخلی لپ تاپ را خنک کنند.

 • عملکرد
   با توجه به دو نکته بالا بخاطر داشته باشید که کاهش اندازه و تولید گرما توازنی با هم ندارند. نسخه های موبایل کارت های گرافیک همیشه نسبت به کامپیوترهای دسکتاپ ضعیف تر هستند این در حالی است که کامپیوترهای سکتاپ هزینه بیشتری دارند.

با این وجود بین کامپیوترهای دسکتاپ و لپ تاپ از لحاظ عملکرد خام رقابتی وجود ندارد. علاوه براین حقیقت این است که یک لپ تاپ بازی معمولا دو برابر هزینه دسکتاپ بازی با مشخصات مشابه دارند. اما نا امید نشوید شما می توانید از پردازنده های کارت گرافیک اکسترنال برای تبدیل یک لپ تاپ به یک لپ تاپ گیمینگ استفاده کنید.

فرق کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر دسکتاپ

فرق کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر دسکتاپ

سایر مشخصات

به غیر از پردازنده کارت گرافیک قطعات دیگر را هم باید در نظر بگیریم:

 • پردازنده – CPU های اینتل و AMD مشابه GU ها داری نسخه های موبایل هستند که تولید گرما و تخلیه برق را کاهش می دهند. اما باز هم نسبت به همتایان دسکتاپ خود ضعیف تر هستند.
 • رم – لپ تاپ ها معمولا مقدار کمتری رم دارند و تعداد کمی از آنها به شما اجازه می دهند تا ماژول های اضافه نصب کنید.
 • ذخیره سازی – بدیهی است لپ تاپ ها دارای فضای محدودی هستند بنابراین گزینه ای برای نصب HDD ها یا SSD ها یا دستگاه های ذخیره سازی اکسترنال وجود دارد.

همانطور که مشاهده می کنید لپ تاپ های بازی در بخش های بالایی هیچ گونه فداکاری انجام نمی دهند با این حال قابلیت گسترش آنها نسبت به کامپیوترهای دسکتاپ محدودیت های بیشتری دارد.

سایر مشخصات

لوازم جانبی

هنگامی که در مورد لوازم جانبی صحبت می کنیم باید به این اشاره کنیم که لپ تاپ ها دارای نمایشگرها، صفحه کلید، پد لمسی داخلی است که می تواند بد یا خوب باشد. درست است که شما برای هیچ کدام از موار اشاره شده هزینه اضافی پرداخت نمی کنید اما اگر شما چشمتان به یک مانیتور گیمینگ 144 هرتزی یا صفحه کلید مکانیکی ظریف بیافتد چکار می کنید.

 • صفحه نمایش

  اکثر قریب به اتفاق لپ تاپ های بازی دارای صفحه نمایش های فول اچ دی با نرخ رفرش 60 هرتز و قطر 15 تا 17 اینچ هستند. اگر می خواهید لپ تاپ خود را به راتی در یک کیف بگذارید اندازه صفحه نمایش آن قابل درک است. اما اگر شما به رزولوشن ها یا نرخ رفرش بالاتر احتیاج دارید به یک مانیتور نیاز پیدا خواهید کرد.

 • صفحه کلید

  لپ تاپ های دارای صفحه کلیدهای مکانیکی با نور پس زمینه بسیار نادر هستند.

 • پد لمسی / ماوس

  هر کسی که تا به حال از لپ تاپ برای بازی استفاده کره است با اطمینان می گویند که پد لمسی برای بازی بسیار ناخوشایند هستند. در هر صورت شما مجبور هستید برای لپ تاپ بازی خود یک ماوس جداگانه بخرید مگر اینکه قصد اشته باشید از دسته ها یا کنترلرهای بازی استفاده کنید.

 • اسپیکرها و میکروفن ها

  اسپیکرها و میکروفن های داخلی در لپ تاپ های بازی وجود دارند اما اگر تمایل دارید یک کیفیت صدای فوق العاده داشته باشید می توانید از هدست های بازی استفاده کنید.

لوازم جانبی لوازم جانبی

انعطاف پذیری

در آخر ما مسئله انعطاف پذیری را داریم . مسلما مهمترین مزیت کامپیوترهای دسکتاپ گیمینگ میزان سفارشی سازی آن است. هر کسی که کمی اطلاعات داشته باشد می تواند یک کامپیوتر دسکتاپ را باز کند و به راحتی هر چیزی که می خواهد را تغییر، سفارشی و عوض کند. علاوه براین ابزارهای مورد استفاده برای این کار تنها یک پیچ گوشتی است. در مقابل لپ تاپ ها بسیار ظریف هستند هرچند که لپ تاپ ها را می توان باز کرد و قطعات آن راعوض کرد اما به ابزارها و اجزای خاصی نیاز دارد که برای هر کاربری قابل دسترس نیست.

قابل حمل بودن

در این مورد به سختی می توان صحبت کرد. آیا ما در حال صحبت در مورد یک لپ تاپ فوق سبک هستیم یا یک لپ تاپ گیمینگ 2 کیلوگرمی؟ در هر صورت می توان همیشه یک لپ تاپ گیمینگ را مل کرد و در بسیاری موارد کامپیوترهای گیمینگ سنگین تر از لپ تاپ ها هستند. در عین حال کامپیوترهای دسکتاپ نه تنها سنگین و بزرگتر هستند بلکه دارای لوازم جانبی و کابل های زیادی هستند بدیهی است حمل آنها بدون زحمت نیست.

آیا لپ تاپ ها برای بازی مناسب هستند؟ مقایسه لپ تاپ و دسکتاپ

هنگامی که تصمیم می گیرید یک کامپیوتر دسکتاپ یا لپ تاپ خریداری کنید معیارهایی وجود دارند که باید به آنها توجه داشته باشیم در جدول زیر شما می توانید کامپیوترهای دسکتاپ را با لپ تاپ ها مقایسه کنید.

لپ تاپ ها انواع مختلفی دارند که بسته به سرعت بالاتر، گرافیک بهتر، فضای ذخیره سازی بیشتر  غیره می تواند قیمت متفاوتی داشته باشد بسته به برند لپ تاپ ها قیمتی حدود 1500 دلار یا بیشتر دارند.

کامپیوترهای دسکتاپ اندازه بزرگی دارند و همراه با یک مانیتور جداگانه هستند. مل کردن چنین کامپیوتری که دارای تعداد زیادی وسایل جانبی و کابل است کار سختی می باشدپردازنده های لپ تاپ تقریبا به پردازنده های دسکتاپ دست یافته اند اما هنوز هم در مقایسه با پردازنده های دسکتاپ قدرت کمتری دارند.

قیمت بالا

لپ تاپ های بازی می توانند عملکرد مشابهی با دسکتاپ های بازی داشته باشند، اما قیمت بسیار بالاتری دارند.برای اینکه شما از کامپیوتر دسکتاپ استفاده کنید باید لوازم جانبی زیادی مثل مانیتور، صفحه کلید، ماوس و غیره را به کیس وصل کنید تا بتوانید از آن استفاده کنیددر لپ تاپ ها شما نیازی به وصل کرن لوازم جانبی ندارید چون تمام آنها در خود لپ تاپ تعبیه شده اند شما فقط کافی است دکمه پاور را فشار دهید و از آن استفاده کنید.دسکتاپ ها از صفحه کلیدهای بزرگتری نسبت به لپ تاپ ها استفاده می کنندلپ تاپ هادارای صفحه نمایش های کوچکی هستند و به تبع آن صفحه کلیدها کوچکتر هستن.

صفحه کلید

لپ تاپ هایی که داری نمایشگرهای 14 و 15 اینچی هستند صفحه کلیدهای کوچکتری دارند و قسمت اعداد در سمت راست آنها وجود ندارد. در لپ تاپ های بزرگتر با صفحه نمایش های 17 اینچ صفحه کلیدها بزرگتر هستند و شامل قسمت اعداد هم می شوند.مانیتورهای دسکتاپ می تواند 15 اینچ و یا بزرگتر باشد. حتی ممکن است یک دسکتاپ را به یک تلویزیون وصل کنید، بنابراین اندازه صفحه نمایش می تواند به اندازه تلویزیون باشد..از آنجا که لپ تاپ ها برای حمل کردن طراحی شده اند صفحه نمایش های کوچکتر لازم است.

صفحه نمایش

صفحه نمایش های لپ تاپ معمولا 10 تا 17 اینچ هستند شما می توانید از صفحه نمایش دیگری را به لپ تاپ وصل کنید همچنین از پروژوکتور پشتیبانی می کننداکثر اجزای موجود در دسکتاپ به راحتی قابل جابجایی هستند، ارتقاء آسان تر است و از آنجا که کامپوننت های دسکتاپ معمولا بزرگتر هستند، ارتقا ساده تر است.حافظه و هارددیسک تنها اجزایی هستند که در یک لپ تاپ قابل ارتقا هستند. بقیه اجزا یا غیرقابل جابجایی هستند و یا به صورت داخلی ساخته شده اند.

موضوع دسکتاپ لپ تاپ
هزینه طیف گسترده ای از کامپیوترهای دسکتاب با قیمت های مختلف وجود دارند. کامپیوتر های دسکتاپ حداقل دارای قیمتی 400 دلاری ( کامپیوتر و مانیتور) هستند. لپ تاپ ها انواع مختلفی دارند که بسته به سرعت بالاتر، گرافیک بهتر، فضای ذخیره سازی بیشتر  غیره می تواند قیمت متفاوتی داشته باشد بسته به برند لپ تاپ ها قیمتی حدود 1500 دلار یا بیشتر دارند..
قابل حمل بودن کامپیوترهای دسکتاپ اندازه بزرگی دارند و همراه با یک مانیتور جداگانه هستند. مل کردن چنین کامپیوتری که دارای تعداد زیادی وسایل جانبی و کابل است کار سختی می باشد لپ تاپ ها به دلیل اندازه کوچکی که دارند قابل حمل هستند. آنها به گونه ای طراحی شده اند که در کیف قرار بگیرند و از محلی به محل دیگر حمل شوند. لپ تاپ ها برای افرادی که در سفر هستند مناسب می باشد.

 

پردازنده پردازنده های دسکتاپ نسبت به لپ تاپ ها دارای اندازه بزرگتر و قدرت بیشتری است. پردازنده های لپ تاپ تقریبا به پردازنده های دسکتاپ دست یافته اند اما هنوز هم در مقایسه با پردازنده های دسکتاپ قدرت کمتری دارند. لپ تاپ های بازی می توانند عملکرد مشابهی با دسکتاپ های بازی داشته باشند، اما قیمت بسیار بالاتری دارند.
سهولت مونتاژ برای اینکه شما از کامپیوتر دسکتاپ استفاده کنید باید لوازم جانبی زیادی مثل مانیتور، صفحه کلید، ماوس و غیره را به کیس وصل کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید در لپ تاپ ها شما نیازی به وصل کرن لوازم جانبی ندارید چون تمام آنها در خود لپ تاپ تعبیه شده اند شما فقط کافی است دکمه پاور را فشار دهید و از آن استفاده کنید.
صفحه کلید دسکتاپ ها از صفحه کلیدهای بزرگتری نسبت به لپ تاپ ها استفاده می کنند لپ تاپ هادارای صفحه نمایش های کوچکی هستند و به تبع آن صفحه کلیدها کوچکتر هستن. لپ تاپ هایی که داری نمایشگرهای 14 و 15 اینچی هستند صفحه کلیدهای کوچکتری دارند و قسمت اعداد در سمت راست آنها وجود ندارد. در لپ تاپ های بزرگتر با صفحه نمایش های 17 اینچ صفحه کلیدها بزرگتر هستند و شامل قسمت اعداد هم می شوند.
اندازه صفحه نمایش مانیتورهای دسکتاپ می تواند 15 اینچ و یا بزرگتر باشد. حتی ممکن است یک دسکتاپ را به یک تلویزیون وصل کنید، بنابراین اندازه صفحه نمایش می تواند به اندازه تلویزیون باشد.. از آنجا که لپ تاپ ها برای حمل کردن طراحی شده اند صفحه نمایش های کوچکتر لازم است. صفحه نمایش های لپ تاپ معمولا 10 تا 17 اینچ هستند شما می توانید از صفحه نمایش دیگری را به لپ تاپ وصل کنید همچنین از پروژوکتور پشتیبانی می کنند
ارتقاء اکثر اجزای موجود در دسکتاپ به راحتی قابل جابجایی هستند، ارتقاء آسان تر است و از آنجا که کامپوننت های دسکتاپ معمولا بزرگتر هستند، ارتقا ساده تر است. حافظه و هارددیسک تنها اجزایی هستند که در یک لپ تاپ قابل ارتقا هستند. بقیه اجزا یا غیرقابل جابجایی هستند و یا به صورت داخلی ساخته شده اند.
بازی دسکتاپ ها قادر به استفاده از کارت های ویدیویی با قدرت بالا هستند و نیاز به کاهش گرمای بهتر دارند. در دسکتاپ ها منابع تغذیه 1000 واتی استفاده می شود و در آنها می توان دو یا چند کارت گرافیک را نصب کرد.

 

در لپ تاپ ها فضای فیزیکی محدود است و می تواند قابلیت های گرافیکی را محدود کند. این در حالی است که بازی ها و برنامه های کاربردی مبتنی بر CAD گرافیک بهتری را نیاز دارند. علاوه بر این قدرت در لپ تاپ ها محدود است و اجازه نمی دهد تا کارت های ویدیویی توان لازم برای اجرا شذن را داشته باشند.

.

تعمیر تعمیر یک کامپیوتر دسکتاپ بسیار راحت تر است چونکه شما می توانید قطعات آن را خریداری کنید. تعمیر لپ تاپ ها سخت تر هستند و شما به سختی می توانید قطعات آن را پیدا کنید.

برای بازی کدام مناسب تر است دسکتاپ یا لپتاپ گیمینگ؟

خیلی از علاقمندان به بازی های رایانه ای بر سر یک دوراهی قرار گرفته اند که برای بازی های رایانه ای خود کامپیوترهای دسکتاپ را خریداری کنند یا لپ تاپ. قبل از هر اقدامی پیشنهاد می کنیم این ویدیو را مشاهده کنید چون بعد از خرید راه برگشتی ندارید و ما سعی کردیم در این مطلب پاسخ شما را به ساده ترین شکل ممکن پاسخ دهیم.

نتیجه گیری

 

با توجه به تمام موارد یاد شده می توانیم نتیجه بگیریم که کامپیوترهای دسکتاپ بازی در اکثر موارد بهتر از لپ تاپ گیمینگ هستند.

 • کامپیوترهای گیمینگ نسبت به لپ تاپ قیمت – عملکرد بهتری دارند.
 • عملکرد کلی تری را در مقایسه با انواع پردازنده ها و کارت های گرافیک موبایل ارائه می دهند.
 • سفارشی سازی آن برای تعمیر و ارتقا ساده تر است.

در مقابل، تنها مزیت واقعی لپ تاپ های گیمینگ، قابل حمل بودن آن است. در نهایت ما توصیه نمی کنیم که برای بازی یک لپ تاپ را انتخاب کنید( به جز در مواردی که شما غالبا در سفر هستید).

نتیجه گیری