راهنمای خرید ماوس خوب بی سیم و باسیم گیمینگ، کاری و غیره

راهنمای خرید ماوس خوب بی سیم و باسیم گیمینگ، کاری و غیره

راهنمای خرید ماوس خوب بی سیم و باسیم گیمینگ، کاری و غیره

guide-to-find-best-mouse-to-fit-your-needs

اگر به تازگی ماوس شما خراب شده است و یا سیستم تازه ای خریداری کرده اید و به ماوس نیاز دارید چند نکته وجود دارد که باید بدانها توجه داشته باشید. اکثر کاربران فکر می کنند که خرید ماوس موضوع چندان مهمی نیست اما با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که سخت در اشتباهید. با پست امروز فروشگاه پرسنتا همراه شوید.

کاربرد ماوس

اولین سوالی که شما باید بدان جواب دهید این است که شما ماوس را برای چه کاری می خواهید؟ برای بازی؟ برای کار؟ یا برای وب گردی های گاه به گاهتان؟ این دسته ها خودشان به زیردسته های دیگری تقسیم می شوند که بسیار متنوع و زیاد هستند بنابراین شما باید خریدتان را براساس نیازتان انجام دهید.

راهنمای خرید ماوس خوب بی سیم و باسیم گیمینگ، کاری و غیره

اگر شما برای کار های اداریتان فقط دنبال ماوس های گیمینگ هستید سخت در اشتباه هستید. شما درست است که برای انجام کارهای پیچیده تان به دقت زیادی احتیاج دارید اما لزوما به یک عملکرد بی نظیر که ماوس های گیمینگ ارائه می دهند نیازی ندارید و نیازی به صرف هزینه زیاد نیست.

ابعاد و وزن

اگر بتوانی مابین اندازه و وزن ماوس مورد نظر خود توازن ایجاد کنید خیلی عالی است. صرف نظر از اینکه دست شما کوچک یا بزرگ است، به احتمال زیاد شما یک ماوس با اندازه خاص را استفاده می کنید. توصیه می کنیم ماوس های کوچک را خریداری نکنید اما اگر عملکرد برایتان مسئله ای نیست می توانید هر شکل و اندازه ای از ماوس را که با آن احساس راحتی می کنید را خریداری کنید.

راهنمای خرید ماوس خوب بی سیم و باسیم گیمینگ، کاری و غیره

میانگین وزن ماوس سیم دار بین 90 تا 100 گرم است با این حال این رقم می تواند متفاوت باشد. ماوس های بیسیم به نسبت این ماوس ها بسیار سنگین هستند و علت این اضافه وزن باتری ها است. به طور خلاصه هنگام خرید ماوس فاکتورهای وزن و سایز را فراموش نکنید و ماوس های کوچک را خریداری نکنید.

طراحی و ارگونومی

طراحی و ارگونومی بودن ماوس به اندازه وزن و سایز مهم است. اگر برای ساعت های طولانی پشت سیستم هستید باید ماوسی را پیدا کنید که با آن احساس راحتی داشته باشید. اگر ارگونومی بودن ماوس اولیت شماست گزینه های زیادی در دسترس است. بسیاری از افراد ارگونومی و طراحی را با هم اشتباه می گیرند. اگر چه ارگونومیک بخش مهمی از فرآیند طراحی است و ممکن است یک ماوس ارگونومی باشد ولی ظاهر زیبایی نداشته باشد. البته اگر قیمت برای شما مه باشد ممکن است طراحی و ارگونوی بودن را فراموش کنید.

راهنمای خرید ماوس خوب بی سیم و باسیم گیمینگ، کاری و غیره

ماوس بی سیم یا سیمی

استفاده از ماوس های سیم دار در کامپیوترهای دسکتاپ و ماوس های بیسیم در لپ تاپ ها منطقی به نظر می رسد. ماوس های سیم دار نسبت به ماوس های بیسیم دارای مزایایی همچون عدم وجود باتری و فرستندها، سبک بودن هستند و می توانند قابلیت ها و دکمه های بیشتری داشته باشند. اما همانطور که می دانید ماوس های سیم دار قابلیت حمل را ندارند و طرفداران ماوس های قابل حمل، کابل را یک مزاحم می بینند و گیمرها هم بیشتر دنبال ماوس های بیسیم هستند.

راهنمای خرید ماوس خوب بی سیم و باسیم گیمینگ، کاری و غیره

کاربران لپ تاپ ها بیشتر طرفدار ماوس های دارای اتصال بلوتوث هستند چونکه به راحتی می توانند بدون کابل و گیرنده و فقط با داشتن ماوس پد با لپ تاپ خود کار کنند. اگر شما گیمر نیستید می توانید یک ماوس وایرلس را برای لپ تاپ خود خریداری کنید. اما بهتر است توجه داشته باشید که ماوس های بیسیم محدودیت برد دارند و نسبت به ماوس های سیم دار دقت کمتری را ارائه می دهند. علاوه براین شما با مشکلات همچون ضعیف شدن باتری، و وزن زیاد مواجه خواهید بود.

دقت و نوع حسگر

ماوس های مایکروسافت، لاجتیک و غیره از حسگرهای پیشرفته استفاده می کنند. از طرفی ماوس های بازی اکثر شرکت ها سطوح مختلف کالیبراسیون، DPI بالا و دقت بهبود یافته را ارائه می دهند. موقعیت سنسور یا حسگر عامل مهم دیگری است که متاسفانه زیاد در مورد آن صحبت نمی شود. اگر حسگر دورتر از مرکز و بسیار نزدیک به لبه ها باشد دقت ماوس شما بسیار کم خواهد بود.

راهنمای خرید ماوس خوب بی سیم و باسیم گیمینگ، کاری و غیره

ماوس هایی که حسگرشان خارج از مرکز است با ایجاد فلاش های تیز به سمت راست یا چپ دقتشان کاهش پیدا می کند. پس شما باید هنگام خرید ماوس مراقب جای حسگرها باشید.

دکمه ها و محل قرارگیری آنها

بسته به ماوس ممکن است انواع دکمه ها و سوئیچ ها در آآن بکار رفته باشد. اگر هنگام شب در وب سایت ها گشت و گذار می کنید و  یا مشغول کار هستید ممکن است بخواهید یک ماوس کم صدا را در نظر بگیرید. اما برای بازی ها و یا هر کار دیگری که می خواهید صدای کلیک کردن خود را احساس کنید ممکن است بخواهید از ماوس های که صدای کلیک کردن بیشتری دارند استفاده کنید.

راهنمای خرید ماوس خوب بی سیم و باسیم گیمینگ، کاری و غیره

به غیر از صدای دکمه ها شما باید به تعداد دکمه ها نیز توجه داشته باشید. بعضی از ماوس ها دارای سه دکمه (چپ، وسط و راست) هستند اما برخی دیگر ماوس ها که در بازار موجود هستند دارای 5 یا 6 دکمه هستند که به طور مثال برخی از این دکمه ها برای تغییر میزان حساست ماوس یا DPI استفاده می شود. اگر احساس می کنید که این تعداد از دکمه ها زیاد هستند می توانید از ماوس ها یک یا سه دکمه ای استفاده کنید.

همه ما با موقعیت دکمه های سمت راست، چپ و وسط آشنا هستیم اما محل قرارگیری دکمه های اضاه می تواند ساده یا پیچیده باشد. توصیه ای که در این مورد وجود دارد این است که اگر یک ماوس با بیش از سه دکمه را انتخاب کردید از راحتی دسترسی به دکمه های آن اطمینان حاصل کنید. شما باید به کمک این دکمه ها بتوانید کار خود را سریعتر انجام دهید نه اینکه از کارتان عقب بیافتید.

DPI

موضوع بسیار مهمی که هنگام خرید ماوس باید در نظر بگیرید دی پی ای است. DPI (نقطه در اینچ) به میزان حساسیت ماوس اشاره دارد. اکثر گیمرها دنبال ماوس هایی هستند که DPI بالایی داشته باشد تا هنکام کار دقت بالایی داشته باشند و از آن برای سوئیچ سریع بین چند مانیتور استفاده کنند. در برخی از ماوس ها هر چه DPI افزایش پیدا کند قیمت آن نیز بالا می رود.

راهنمای خرید ماوس خوب بی سیم و باسیم گیمینگ، کاری و غیره

نرم افزار

امکان دارد که شما ماوس های چند دکمه ای را برای خرید انتخاب کرده باشید که برای سفارشی کردن آنها نیاز به نرم افزار داشته باشد. تولیدکنندگانی مانند Steelseries ممکن است برای سفارشی کردن فاصله و بهبود کار ماوس از نرم افزار استفاده می کنند. کارهای دفتر و مرور گاه به گاه اینترنت شاید نیازی به نرم افزار نداشته باشد اما قطعا کارهای دقیق تر بدان احتیاج خواهند داشت.

راهنمای خرید ماوس خوب بی سیم و باسیم گیمینگ، کاری و غیره

قیمت نسبت به عملکرد

همه ما هنگام خرید کامپیوتر جدید، ماشین جدید، گوشی جدید و غیره قیمت را در نظر می گیریم اما چرا هنگام خرید ماوس جدید قیمت را در نظر نگیریم؟  ایده ساده است- صرفه جویی در هزینه ها. اگر شما واقعا به یک ماوس گران احتیاج ندارید لزومی به صرف هزینه زیاد نیست.

راهنمای خرید ماوس خوب بی سیم و باسیم گیمینگ، کاری و غیره

همه ما دنبال این هستیم که هزینه ها را کاهش دهیم پس یک ماوس ارزان و مناسب را برای خود انتخاب کنید. حتما ماوس های گارانتی دار خریداری کنید هیچ چیز بدتر است این نیست که یک ماوس گران قیمت بخرید و متوجه شوید که کار نمی کند و متوجه شوید که قادر به بازگشت آن نیستید. حالا می توانید به لیست ماوس فروشگاه پرسنتا مراجعه بفرمایید و بهترین ماوس را برای خرید انتخاب کنید.