چگونه نوع رم DDR1، DDR2، DDR3 و DDR4 کامپیوتر خود را تشخیص دهیم؟

How To Identify Computer RAM DDR1, DDR2, DDR3 And DDR4

چگونه نوع رم DDR1، DDR2، DDR3 و DDR4 کامپیوتر خود را تشخیص دهیم؟

RAM یا Random Access Memory حافظه ی کوتاه مدت کامپیوتر شما می باشد. اگر کامپیوتر شما نیازمند اطلاعات بوده و این اطلاعات را در ram پیدا نمی کند، نیازمند جستجو در hard drive یا همان دیسک سخت جهت بدست آوردن اطلاعات می باشد. رم ها با توجه به نوع عملکرد خود انواع مختلفی دارند. حتما تا به حال عبارت DDR و عددی که بعد از آن قرار میگرد به چشمتان خورده و شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که فرضا تفاوت مابین رم DDR3 و DDR4 در چیست. فروشگاه پرسنتا سعی دارد در این مقاله به این سوال پاسخ دهد و تفاوت مابین انواع رم را برای خوانندگان عزیز مشخص کند.

نحوه شناسایی رم SDRAM، DDR1، DDR2، DDR3 و DDR4 کامپیوتر

How To Identify Computer RAM DDR1, DDR2, DDR3 And DDR4

همانطور که مستحضر هستید ما چند نوع رم DDR1، DDR2، DDR3 و DDR4 داریم. حال هنگام خرید رم از کجا بفهمیم که رم ما چند است؟ و یا چگونه مدل رم فعلی کامپیوتر خود را تشخیص دهیم؟ ابتدا ما به بررسی ویژگی های هر رم می پردازیم و سپس به شما یاد خواهیم داد که وقتی یک رم را در دست گرفتید چگونه مدل رم را تشخیص دهید و از کجا بفهمید که آیا رم DDR1 است یا DDR4 یا…

رم DDR1، DDR2، DDR3 و DDR4- http://persenta.com

تفاوت رم DDR1، DDR2، DDR3 و DDR4 براساس نرخ داده، نرخ انتقال، ولتاژ، باس و …

قبلا انواع حافظه های DDR, DDR2, DDR3 و DDR4 را به شما معرفی کردیم. شما می توانید به کمک جدول زیر تفاوت بین رم های DDR1 تا DDR4 را تشخیص دهید. در ادامه این جدول را بیشتر توضیح خواهیم داد.

رم DDR1، DDR2، DDR3 و DDR4- http://persenta.com

SDRAM (Synchronous Dynamic Random Access Memory)

واژه ی “synchronous” یا “همگام” از رفتار و عملکرد DRAM برای ما می گوید. برخلاف تکنولوژی های گذشته، SDRAM طوری طراحی شده تا خود را با زمان بندی CPU هماهنگ و همگام کند. این ویژگی به کنترلر رم قابلیت آگاهی از زمان دقیق سیکل کلاکی که در آن داده ی درخواستی آماده خواهد شد را داده تا از این طریق دیگر CPU مابین زمان های دسترسی رم، مجبور به صبر کردن و کار کردن در حالت Idle نباشد.به عنوان مثال PC66 SDRAM در سرعت 66 MT/s ، PC100 SDRAM در سرعت 100 MT/s ، PC133 SDRAM در سرعت133 MT/s کار می کنند و الی آخر.

رم DDR1، DDR2، DDR3 و DDR4 - http://persenta.com

SDRAM همچنین می تواند مخفف  SDR SDRAM (Single Data Rate SDRAM) باشد که در آن مقدار ورودی و خروجی (I/O)، کلاک داخلی و کلاک باس یکی هستند. به عنوان مثال مقدار ورودی و خروجی (I/O)، کلاک داخلی و کلاک باس رم PC133 همگی 133 Mhz می باشند. Single Data Rate بدان معناست که SDR SDRAM در طول یک سیکل می تواند فقظ یک بار بخواند یا بنویسد. SDRAM می بایست تا زمان تکمیل دستور قبلی صبر کرده تا بتواند مجددا بخواند یا بنویسد.

DDR SDRAM (Double Data Rate SDRAM)

نسل بعدی SDRAM، DDR می باشد که با انتقال داده در زمانهای صعود و نزول سیگنال کلاک به پهنای باند بالاتری نسبت به single data rate SDRAM دست می یابد. این امر موجب دوبرابر شدن نرخ انتقال داده بدون نیاز به افزایش فرکانس کلاک می گردد. نرخ انتقال داده در DDR SDRAM بدون تغییر در کلاک داخلی، دو برابر میزان نرخ انتقال داده در SDR SDRAM می باشد. میزان پیشفرض buffer در DDR SDRAM مقدار 2bit می باشد که این مقدار دو برابر میزان آن در SDR SDRAM می باشد. نرخ انتقال داده DDR ما بین 266~400 MT/s می باشد. DDR266 و DDR400 از این نوع هستند.

رم DDR1، DDR2، DDR3 و DDR4 - http://persenta.com

DDR2 SDRAM (Double Data Rate Two SDRAM)

مزیت اصلی این نوع از رم، دو برابر بودن سرعت باس خارجی آن نسبت به DDR SDRAM می باشد. این مزیت از طریق بهبود سیگنال باس حاصل شده. میزان پیشفرض buffer در DDR2 مقدار 4bit می باشد که این میزان، دو برابر مقدار آن در DDR SDRAM است. سرعت کلاک داخلی مموری DDR2 مقدار (133~200Mhz) می باشد که برابر با مقدار آن در مموری DDR1 است، ولی نرخ انتقال داده در مموری DDR2 می تواند به مقدار 533~800 MT/s با سیگنال I/O bus بهبود یافته، برسد.

رم DDR1، DDR2، DDR3 و DDR4 - http://persenta.com

DDR3 SDRAM (Double Data Rate Three SDRAM)

مموری DDR3 میزان مصرف برق را 40% نسبت به ماژول های DDR2 کاهش داده و امکان کار کردن در شدت جریان و ولتاژ پایین تر (ولتاژ 1.5 V در مقایسه با ولتاژ 1.8 V در DDR2 و ولتاژ 2.5 V در DDR ) را فراهم می آورد. نرخ انتقال داده در DDR3 مابین 800~1600 MT/s می باشد. پهنای پیشفرض buffer در DDR3 مقدار 8bit می باشد، در حالی که این مقدار برای رم DDR2 مقدار 4bit و برای رم DDR مقدار 2bit می باشد. رم DDR3 همچنین دو قابلیت را نیز به قابلیت های رم اضافه می کند که این قابلیت ها شامل ASR (Automatic Self-Refresh) و SRT (Self-Refresh Temprature) می باشند. این دو ویژگی، قابلیت کنترل refresh rate با توجه به میزان درجه حرارت را به مموری می دهند.

رم DDR1، DDR2، DDR3 و DDR4 - http://persenta.com

DDR4 SDRAM (Double Data Rate SDRAM)

DDR4 SDRAM امکان کار کردن در ولتاژ پایین تر (1.2V) و نرخ انتقال داده بالاتر را فراهم می آورد. نرخ انتقال داده در مموری DDR4 مابین 2133~3200 MT/s می باشد. مموری DDR4 قابلیت پردازش 4 داده در یک سیکل کلاک را دارد، به همین جهت کارایی بالاتری نسبت به مموری DDR3 نیز دارد. مموری DDR4 همچنین یکسری قابلیت ها، به قابلیت های رم اضافه می کند که این قابلیت ها شامل DBI (Data Bus Inversion)، CRC (Cyclic Redundancy Check) و CA parity می باشند. این ویژگی ها موجب افزایش درستی سیگنال مموری DDR4 شده و پایداری انتقال و دسترسی به داده را بهبود می بخشند.

رم DDR1، DDR2، DDR3 و DDR4 - http://persenta.com

شناسایی رم DDR1، DDR2، DDR3 و DDR4 براساس پهنای باند

شما در تصویر زیر می توانید تفاوت رم DDR2,DDR3 و DDR4 را براساس پهنای باند مشاهده بفرمایید. هر چقدر پهنای باند رم بیشتر باشد بهتر است.

رم DDR1، DDR2، DDR3 و DDR4 - http://persenta.com

روش تشخیص انواع مدل رم DDR1، DDR2، DDR3 و DDR4 کامپیوتر و لپ تاپ

حال امکان دارد برای شما این سوال پیش بیاید که این اطلاعات را چگونه می توانید استخراج کنید؟ ساده ترین برنامه ای که شما می توانید برای تشخیص و شناسایی انواع مدل رم استفاده کنید برنامه CPU-Z است. وقتی که برنامه را نصب کردید به سربرگ memory بروید. در این سربرگ شما تمام اطلاعات رم ( نوع، اندازه، کانال، فرکانس، تایمینگ و …) را مشاهده خواهید کرد. علاوه بر اطلاعات رم شما می توانید اطلاعات مربوط به پردازنده، مادربرد، کارت گرافیک و … را مشاهده کنید. اگر قصد دارید در مورد تایمینگ رم اطلاعات بیشتری بست آورید پیشنهاد می کنیم پست تمام آنچه که باید در مورد تایمینگ رم بدانیم! را مطالعه بفرمایید.

رم DDR1، DDR2، DDR3 و DDR4 - http://persenta.com

شناسایی رم SDRAM, DDR1, DDR2, DDR3 براساس شکل ظاهری

اگر بخواهیم براساس شکل ظاهری رم ها را از هم جدا و شناسایی کنیم چند نکته وجود دارد که می تواند به شما کمک کند. نکته اول تعداد پین ها است DDR1 حاوی 184 پین و DDR2,DDR3 دارای 240 پین است. نکته بعدی این است که تراشه های DDR3 کوچکتر است و به شکل مربع است. اما تراشه های DDR2 که در مرکز رم قرار گرفته اند نسبت به DDR3 بزرگتر است. اما تراشه های DDR1 نزدیک لبه رم قرار گرفته است و نسبت به DDR2 بزرگتر است.

آخرین نکته ای که می توانید در نظر بگیرید شکاف رم است. در DDR1 شکاف بالای آی سی واقع شده است، در DDR2 شکاف از آی سی دورتر است و در DDR3 مکان این شکاف متفاوت است.

رم DDR1، DDR2، DDR3 و DDR4 - http://persenta.com

شما می توانید از انوام رم DDR1، DDR2، DDR3 و DDR4 فروشگاه پرسنتا دیدن فرمایید و بهترین رم ها را براساس نوع و اندازه برای خود انتخاب فرمایید.