راهنمای خرید پرینتر خانگی – چگونه بهترین پرینتر خانگی را انتخاب کنیم؟

راهنمای خرید پرینتر خانگی – چگونه بهترین پرینتر خانگی را انتخاب کنیم؟

راهنمای خرید پرینتر خانگی: هر آنچه قبل از خرید چاپگر باید بدانید

امروز هر کاربر خانگی برای چاپ اسناد و تصاویر خود نیاز به یک پرینتر خانگی دارند. رقابت شدیدی بین اچ پی، اپسون، کانن و سایر شرکت های تولید کننده پرینتر وجود دارد به طوری که قیمت پرینترها به طور چشمگیری نسبت به سال های قبل کاهش پیدا کرده است، به طوری که حتی اگر به یکی از فروشگاه های محل خود بروید با یک پرینتر مواجه خواهید شد.

انتخاب یک پرینتر خانگی می تواند با توجه به گزینه های زیادی که در بازار وجود دارد کار سختی باشد. به همین دلیل امروز فروشگاه پرسنتا تصمیم گرفته است که شما را با نکات و توصیه هایی که هنگام خرید یک پرینتر خانگی باید در نظر داشته باشید آشنا کند بعد از خواندن این مطلب می توانید از میان 10 مورد از برترین و بهترین پرینتر های خانگی و اداری سال 2018 یک پرینتر عالی برای خود انتخاب کنید.

پرینتر لیزری یا جوهرافشان؟

شاید اولین سوال تمام خریداران چاپگر این باشد که پرینتر لیزری بخرند یا جوهر افشان؟ امروزه پرینترهای جوهر افشان رنگی بخش عمده ای از بازار را تشکیل می دهند چونکه این پرینترها می توانند هر چیزی را چاپ کنند از عکس های گلس گرفته تا نمودارها و چارت ها و …

چاپگرهای جوهرافشان امروزی سریع هستند به طوری که اغلب در سرعت چاپ رقیب چاپگرهای لیزری شده اند. پرینترهای لیزری هنوز هم برای ادارات مناسب هستند چونکه اکثر کارهای چاپی که باید انجام شود به صورت تک رنگ هستند. در بیشتر موارد پرینترهای لیزری تک رنگ یا سیاه و سفید را می توان با قیمتی مقرون به صرفه خریداری کرد و همچنین سرعت چاپ خوبی را ارائه می دهند و در بعضی موارد هزینه چاپ برای هر صفحه ار پرینتر جوهر افشان رنگی پایین تر خواهد بود.

راهنمای خرید پرینتر خانگی – چگونه بهترین پرینتر خانگی را انتخاب کنیم؟

شما می توانید از پرینترهای لیزری رنگی هم استفاده کنید اما معموا هزینه چاپ هر صفحه نسبت به پرینتر جوهر افشان رنگی بالاتر است. قبلا پرینترهای لیزری نسبت به پرینترهای جوهر افشان عملکرد بالاتری را به ازای کاتریج ارائه می اد. با این حال برخی از پرینترهای جوهر افشان جدید 10000 صفحه پرینت شده از یک کاتریج تک رنگ و 7000 صفحه یا بیشتر از کاتریج رنگی را ارائه می دهد که این مقدار می تواند متغییر هم باشد.

برای کاربردهای خانگی استفاده از پرینترهای چند کاره گزینه خوبی برای انتخاب است چونکه نه تنها قیمت پرینترهای چندکاره نسبت به خرید پرینتر، اسکنر، دستگاه کپی و فکس جداگانه ارزانتر است بلکه در فضای اتاق صرفه جویی می کند.

پرینترهای چاپ عکس

اگر دوست دارید عکس های خانوادگی خود را روی کاغذ چاپ کنید یک پرینتر عکس تک کاره را در نظر داشته باشید. اگر چه پرینترهای تک کاره انعطاف پذیری پرینترهای چندکاره را ندارد اما کیفیت چاپ معمولا بهتر است و  معمولا هزینه چاپ به صورتی است که می توانید به راحتی پرداخت کنید.

راهنمای خرید پرینتر خانگی – چگونه بهترین پرینتر خانگی را انتخاب کنیم؟

بسیاری از پرینترها فقط برای چاپ عکس و کاربردهای گرافیکی طراحی شده اند و شما می توانید با استفاده از آنها عکس های 4×6 اینچ، یا عکس های بالغ بر 24 اینچ خود را به راحتی چاپ کنید. لوازم جانبی این چاپگرهای تخصصی عموما گرانتر از چاپگرهای چندکاره معمولی است. هم کانن و هم اپسون مدل هایی دارند که کارهایی که در اندازه 8.5×11 اینچ هستند را پرینت می کنند و از 5 یا 6 رنگ جوهر برای تولید عکس ها با دقت رنگی بسیار بالا استفاده می کنند. بسیاری ا دستگاه های همه کاره (All-in-One) قادر به پرینت عکس های بالغ بر 8.5×11 اینچ هستند و این در صورتی است که شما از کاغذ مناسب استفاده کرده باشید.

هزینه های تامین

قبل از اینکه هر نوع پرینتری خریداری کنید هزینه های لوازم جانبی را بررسی کنید، به طور مثال ممکن است کاتریج های جوهر پرینتر جوهر افشان شما خشک شوند، به همین دلیل باید وقت کافی برای بررسی این موضوع صرف کنید و بررسی کنید که آیا خرید یک پرینتر گران قیمت ارزش خرید دارد یا نه. همچنین به قابلیت پر کردن کاتریج خود دقت کنید. پر کردن کاتریج به مراتب ارزانتر از خرید مجدد یک کاتریج جدید است. با این حال به این نکته توجه داشته باشید که فروشندگان پرینتر تراشه های کوچکی را به کاتریج شما اضافه می کنند که پر کردن مجدد کاتریج ها را سخت تر می کند.

توانایی پرینت یا اسکن دو طرفه

یکی از قابلیت های پرینترهای امروزی که باید در نظر بگیرید امکان دوبلکس کردن خودکار است. دوبلکس کردن به پرینت یا اسکن دو طرفه صفحه اشاره می کند و اینکار باید به صورت دستی انجام نشود. در یک پرینتر که از قابلیت دوبلکس کردن بهره می برد طرف اول صفحه چاپ می شود و از طرق پرینتر صفحه کشیده می شود و به طرف دیگر لغزیده می شود و طرف دوم صفحه نیز چاپ می شود.

راهنمای خرید پرینتر خانگی – چگونه بهترین پرینتر خانگی را انتخاب کنیم؟

بسیاری از دستگاه های همه کاره با دارای یک فیدر اسناد اتوماتیک (ADF) است که قابلیت اسکن دوبلکس را فراهم می آورد و به شما امکان می دهد تا دو طرف صفحه را از طریق ADF اسکن کنید. دسگاه های چندکاره که فاقد ADF هستند نمی توانند عملیات اسکن دو طرفه را انجام دهند. اگر شما باید به طور متناوب و مکرر دو طرف صفحه را اسکن کنید این قابلیت می تواند به شما کمک کند و قابلیت پرینت دو طرفه به شما این امکان را می دهد تا در مصرف کاغذ صرفه جویی کنید.

قابلیت شبکه کردن

امروزه تقریبا هر دستگاه پرینتر چند گزینه اتصال را ارائه می دهند. USB سال هاست که رابط استاندارد بوده و هر کامپیوتری دارای چند پورت USB می باشد. از آنجا که USB یک اتصال کوتاه و مستقیم است لازم است که پرینتر یا AIO در نزدیکی کامپیوتر یا لپ تاپ قرار بگیرد. برخی از روترهلی بیسیم دارای پورت های US هستند که می توانید از آنها برای اتصال یک پرینتر استفاده کنید و بنابراین پرینت وایرلس را در یک شبکه خانگی فعال کنید.

اما بیشتر پرینترهای امروزی می توانند از طریق یک شبکه در بین چند دستگاه به اشتراک گذاشته شوند. این اتصال می تواند از طریق اتصال اترنت باشد ( جایی که شما یک کابل را به روتر یا سوئیچ در شبکه خود وصل کرده اید ). اترنت همچنین اتصال سریعتر را فراهم می کند. با این حال تنظیمات سیمی نسبت به محیط های خانگی در محیط های اداری رایج است.

راهنمای خرید پرینتر خانگی – چگونه بهترین پرینتر خانگی را انتخاب کنیم؟

محبوب ترین روش شبکه سازی خانگی که استفاده می شود وای فای است و تقریبا در چاپگرهای جدید امروزی خانگی یا اداری ارائه می شود. بسیاری از این چاپگرها حتی یک دکمه برای راه اندازی وای فای ارائه می دهند. گزینه جدیدی به نام Wi-Fi Direct نیز وجود دارد که به شما اجازه می دهد تا چاپگر خود را به لپ تاپ متصل کنید ( بدون اینکه پرینتر به شبکه وصل شده باشد). وای فای همچنین برای اتصال گوشی های هوشمند جدید، تبلت ها، دوربین های دیجیتال و غیره به پرینتر استفاده می شود. NFC نیز قابلیتی است که در برخی از چاپگرها وجود دارد و به شما این امکان را می دهد تا با تنها یک لمس ساده پرینتر خود را به گوشی یا تبلت وصل کنید.

اسلات های کارت حافظه، PictBridge و محیط ابر

اگر قصد دارید حجم وسیعی از عکس های خود را پرینت بگیرید یک پرینتر را در نظر داشته باشید که دارای اسلات حافظه داخلی، قابلیت بلوتوث، PictBridge یا قابلیت پشتیبانی از محیط ابر باشد. تمام این موارد به شما این امکان را می دهند تا عکس های خود را مستقیما از دوربین یا گوشی هوشمند خود چاپ کنید و مانع از انتقال آنها به کامپیوتر می شود. کارت های حافظه می توانند از دوربین جدا شوند و به اسلات پرینتر وصل شوند. بعضی از پرینترها حتی یک کارت خوان چند منظوره دارند و از Secure Digital یا SD پشتیبانی می کنند.

از طرف درگیر دوربین هایی که از طریق PictBridge فعال می شوند می توانند با همان کابل USB به پرینتر خانگی و اداری وصل شوند، در حالی که اتصال ابری به شما اجازه می دهد تا عکس ها را به طور مستقیم به دراپ باکس، محیط ابری گوگل و یا سایر سرویس های مبتنی بر اینترنت ارسال کنید. شما هنوز می توانید عکس های خود را به کامپیوتر منتقل کنید و کارت حافظه خود را خالی کنید چونکه اکثر عکاسان می خواهند عکس های خود را روی یک صفحه بزرگتر تماشا و بررسی کنند.

راهنمای خرید پرینتر خانگی – چگونه بهترین پرینتر خانگی را انتخاب کنیم؟

بسیاری از پرینترها که دارای قابلیت های کاملی هستند در حال حاضر ویژگی های مبتنی بر اینترنت را ارائه می دهند و به شما اجازه می دهند عکس ها را در سایت هایی مانند فلیکر، دراپ باکس، گوگل درایو ذخیره کنید و آنها را چاپ کنید. توجه داشته باشید که اگر پرینتر خانگی شما قابلیت اتصال به اینترنت را نداشته باشد نمی توانید از سرویس های ذکر شده استفاده کنید و یا از طریق دستگاه هایی مانند گوشی یا تبلت از راه دور پرینت بگیرید.

سینی های کاغذ

خوشبختانه بسیاری از پرینترها شامل سینی های اختصاصی در اندازه های غیرمعمول و با وزن های مختلف هستند. شما باید هم اندازه سینی ورودی و هم اندازه سینی خروجی را در نظر بگیرید. در برخی از مدل ها یک سینی اختیاری هم در دسترس کاربر قرار می گیرد که به شما اجازه می دهد از سهم کاغذ بیشتری استفاده کنید بنابراین شما مجبور نیستید به طور مداوم و با فاصله های کوتاه سینی کاغذ دستگاه خود را پر کنید.

راهنمای خرید پرینتر خانگی – چگونه بهترین پرینتر خانگی را انتخاب کنیم؟

سرعت، رزولوشن و کیفیت رنگ

بیشتر پرینترها تحت تست های استاندارد مختلف ایجاد می شوند و توسط سازمان های استاندارد بین المللی مجوز می گیرند. شما می توانید با مراجعه به بخش مشخصات پرینتر به اطلاعات سرعت، رزولوشن و کیفیت پرینت سیاه و سفید و رنگی دسترسی پیدا کنید. اگر این فاکتورها برای شما مهم هستند می توانید با مقایسه مشخصات پرینترهای مختلف بهترین پرینتر خانگی را برای خود انتخاب کنید.

راهنمای خرید پرینتر خانگی – چگونه بهترین پرینتر خانگی را انتخاب کنیم؟