آموزش تصویری روش صحیح تعویض و نصب فن کیس کامپیوتر

the-correct-form-of-installing-cpu-fan

کامپیوترها از بخش های پیچیده و قطعات کوچک ساخته شده است که نیاز به اجرای نرم و روان دارند. فن کامپیوتر یکی از بخش های مهم کامپیوتر است که به خنک ماندن قطعات دیگر کامپیوتر کمک می کند. اگر کامپیوتر شما بیش از حد گرم می شود شما مجبور هستید که فن کامپیوتر خود را عوض کنید.

آموزش تصویری روش صحیح تعویض و نصب فن کیس کامپیوتر

How to Install a Desktop Computer Fan

نصب یک فن جدید می تواند درجه حرارت را کاهش دهد و حتی کامپیوتر شما را آرام نگه دارد. قبلا در فروشگاه پرسنتا در مورد آموزش مرحله به مرحله و تصویری اسمبل و مونتاژ کیس کامپیوتر صحبت کردیم در ادامه پست امروز ابتدا نکاتی را برای خرید فن بیان می کنیم و سپس نحوه نصب فن کیس کامپیوتر را بیان می کنیم.

راهنمای خرید فن کامپیوتر

برای نصب فن کیس ابتدا مشخصات کیس خود را چک کنید. به طور کلی فن های کامپیوتر دارای دو اندازه 80 و 120 میلی متری هستند. کامپیوتر شما ممکن است اندازه های دیگر از جمله 60 یا 140 میلی متر را ساپورت کند. اگر در مورد اندازه فن خود مطمئن نیستید می توانید یکی از فن های نصب شده را جدا کنید و آن را به فروشگاه کامپیوتر نشان دهید و از آنها اندازه فن را بپرسید و یا خودتان فن را اندازه بگیرید. بیشتر کیس های مدرن از فن های 120 میلی متری استفاده می کنند.

اگر شما قصد دارید فن سوخته خود را با یک فن جدید عوض کنید باید نحوه ارتباط فن ها با یکدیگر را بررسی کنید. قطعاتی مانند کارت گرافیک و پردازنده ها فن های خنک کننده اختصاصی دارند و برخی از کارت های گرافیک قدیمی دارای فن های متصل به برد دستگاه هستند.

راهنمای خرید فن کامپیوتر

به کیس خود نگاه کنید. قسمت هایی که شما می توانید فن نصب کنید را پیدا کنید. معمولا این نقاط را می توانید در قسمت پشت، بالا و جلوی کیس پیدا کنید. حداکثر تعداد فن ها و پیکربندی فن برای هر کیس می تواند متفاوت باشد.

آموزش ساده و کاربردی نحوه نصب فن کیس کامپیوتر

شکاف های قرار گیری فن

اگر کیس شما از فن های بزرگ پشتیبانی می کند بهتر از فن های بزرگ را برای خود انتخاب کنید چونکه بهتر از فن های کوچک کار می کنند. فن های 120 میلی متری به طور قابل توجهی آرامتر هستند و همچنین چرخش و تهویه هوای بهتری دارند و باعث می شود عملکرد سیستم شما بالا برود.

آموزش ساده و کاربردی نحوه نصب فن کیس کامپیوتر

مشخصات فن ها را بررسی کنید و فن های مختلف را با هم مقایسه کنید شما باید دنبال فن هایی باشید که قابلیت اطمینان بالایی دارند. برخی از محبوب ترین تولیدکنندگان فن عبارتند از:

  • Cooler Master
  • Evercool
  • Deep Cool
  • Corsair
  • Thermaltake

آموزش ساده و کاربردی نحوه نصب فن کیس کامپیوتر

بین فن های استاندارد یا LED یکی را انتخاب کنید. فن های LED رنگ های مختلفی را به کیس شما اعمال می کنند اما کمی گرانتر هستند.

آموزش ساده و کاربردی نحوه نصب فن کیس کامپیوتر

انتخاب فن مناسب

اطمینان حصل کنید فن هایی که انتخاب کرده اید دارای کانکتور پاور متناسب با کامپیوتر شما هستند. اگر شما قصد دارید فن ها را به منبع تغذیه یا پاور وصل کنید کیس خود را باز کنید و کابل های پاور را بررسی کنید تا مشخص کنید که چه نوع کانکتور پاوری مد نظر شما است. رایجترین کانکتورها 3 پین و 4 پین هستند. برخی از منبع های تغذیه دارای چند نوع کانکتور هستند که شما را قادر به خرید انواع فن می کند. اگر می خواهید قابلیت کنترل سرعت فن را داشته باشید شما باید فن را به مادربورد وصل کنید. اکثر مادربوردها برای فن ها دارای کانکتورهای 3 و یا 4 پین هستند.

آموزش ساده و کاربردی نحوه نصب فن کیس کامپیوتر

نحوه نصب فن کیس کامپیوتر

کامپیوتر خود را از برق جدا کنید.

باز کردن کیس

برق باقی مانده در کامپیوتر خود را تخلیه کنید. دکمه پاور را حداق ده ثانیه نگه دارید.

باز کردن کیس

پنل های کناری را بردارید.

باز کردن کیس

قبل از انجام نصب فن کیس الکتریسته ساکن بدن خود را تخلیه کنید. الکتریسیته می تواند به طور جدی به قطعات آسیب برساند. شما می توانید از دست بندهای  الکترواستاتیک استفاده کنید یا می توانید به یک شی فلزی دست بزنید.

باز کردن کیس

دستبند الکترواستاتیک

تمام دریچه ها را مشخص کنید. در یک کیس درریچه های متعددی می تواند وجود داشته باشد که شما می توانید در آن فن نصب کنید. شما می توانید شکاف ها را در قسمت پشت، جلو، کنار و بالای کیس کامپیوتر خود پیدا کنید همه چیز به کیس شما بستگی دارد.

کانکتورهای پاور مادربورد را شناسایی کنید. این کانکتورها معمولا دارای برچسب های CHA_FAN# یا SYS_FAN# هستند. اگر نمی توانید کانکتور پاور خود را پیدا کنید می توانید از دفترچه مادربورد خود استفاده کنید. اگر شما فن های بیشتری نسبت به کانکتورها دارید می توانید از آداپتورهای Molex استفاده کنید.

باز کردن کیس

نحوه کار فن ها را درک کنید. فن ها باید هوا را به قطعات داخل کامپیوتر شما منتقل کنند شما باید فن ها رو طوری نصب کنید که هوا روی قطعات داخلی عبور دهد.

باز کردن کیس

همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است فن ها هوا را در یک جهت حرکت می دهند. به جعبه فن جدید خود نگاه کنید روی جعبه شما باید یک فلش ببینید که جهت صحیح باد فن پاور را نشان می دهد. اگر هیچ فلشی پرینت نشده است شما می توانید برچسب روی مکانیسم فن را نگاه کنید.

باز کردن کیس

جهت باد فن

فن های خود را برای ایجاد یک تونل باد تنظیم کنید. تونل باد توسط فن های ورودی و فن های خروجی ایجاد می شود. به طور کلی شما فن های خروجی بیشتری نسبت به فن های ورودی لازم دارید چونکه این کار باعث ایجاد خلاء درون کیس می شود. وقتی یک اثر خلاء وجود دارد تمام شکاف ها و سوراخ های کوچک کیس هم هوای خنک را به داخل می کشد.

جهت صحیح باد فن پاور

در پشت کامپیوتر منبع تغذیه وجود دارد که خود دارای یک فن است که با فشار هوا را به سمت داخل میکشد. یک یا دو فن دیگر را در پشت کیس قرار دهید تا هوا به سمت خارج می کشد. در قسمت جلوی کیس فن نصب کنید شما ممکن است فن دوم را در فضای خالی هارددیسک نصب کنید. علاوه براین شما می توانید فن های کناری و بالای کیس را هم برای تهویه بهتر هوا نصب و تنظیم کنید.

با استفاده از 4 پیچ فن ها را نصب کنید. اطمینان حاصل کنید که فن ها خراب نیستند. پیچ ها را محکم کنید اما اگر قصد دارید بعدا فن را بردارید و یا عوض کنید پیچ ها را بیش از حد سفت نکنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ کابلی از جمله کابل پاور فن مانع از چرخش تیغه های فن نمی شود. اگر هنگام بستن پیچ ها نمی توانید فن را در جای خود ثابت نگه دارید می توانید از چند تکه چسب استفاده کنید اما مراقب باشید که چسب را روی برد یا قطعات دیگر نزنید.

باز کردن کیس

بستن فن

فن ها را به کانکتور فن مادربورد خود وصل کنید. اگر فن زیادی دارید یا کابل های فن به کانکتور نمی رسد از آداپتور Molex برای اتصال مستقیم فن ها به منبع تغذیه استفاده کنید. اگر شما فن ها را به طور مستقیم به منبع تغذیه وصل کنید شما قادر نخواهید بود سرعت فن را در بایوس تغییر دهید و فن ها همیشه با سرعت کامل کار خواهند کرد.

نحوه نصب فن کیس کامپیوتر

سوکت فن کیس

کیس خود را ببندید

نحوه نصب فن کیس کامپیوتر

اگر فن هایتان به مادربورد وصل شده است شما می توانید از طریق بایوس کارکردن آنها را چک کنید. شما همچنین از بایوس برای تغییر سرعت فن استفاده کنید. شما همچنین می توانید از برنامه هایی مانند SpeedFan برای کنترل سرعت فن خود در ویندوز استفاده کنید. فن هایی که به طور مستقیم به منبع تغذیه شما وصل شده اند مانیتور نمی شوند.

نحوه نصب فن کیس کامپیوتر

دمای کامپیوتر خود را مانیتور کنید. اگر فن های شما خوب کار کند قطعات کامپیوتر شما خنک باقی می ماند. شما می توانید از برنامه مانیتورینگ دما مانند SpeedFan استفاده کنید. اگر کامپیوتر شما بیش از حد گرم می شود باید مکان و جهت فن های خود را تغییر دهید.

نحوه نصب فن کیس کامپیوتر