روش های تست عملکرد و سالم بودن سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ

testing-laptop-health

برای شما پیش آمده که وقتی ماشینتان خراب می شود آن را به تعمیرگاه برده تا مشکل شناسایی شود، همین امر هم در مورد کامپیوتر و لپ تاپ صادق است شما باید وقتی مشکلی برای سیستم تان پیش می آید نحوه عیب یابی سخت افزار را بلد باشید. متاسفانه عیب یابی سخت افزار مانند خراب شدن و فرسوده شدن لاستیک ماشین یا کثیف شدن روغن قابل مشاهده نیست و گاهی اوقات پیدا کردن مشکل سخت افزاری بسیار سخت می شود. امروز در فروشگاه پرسنتا به شما یاد خواهیم داد تا عیب سابی سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ خود را انجام دهید.

روش های تست عملکرد و سالم بودن سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ

How to Test Your PC for Failing Hardware

اگر تا به حال کامپیوتر و یا لپ تاپ خود را باز کرده باشید متوجه خواهید شد که قطعات سخت افزاری زیادی وجود دارد که احتمال خراب شدن شان وجود دارد. قطعات سخت افزاری که گرما تولید می کنند و یا دارای قطعات متحرک هستند غالبا با مشکل مواجه می شوند. اگر کمی فکر کنید هارددیسک، CPU یا پردازنده های گرافیکی از این دست قطعات هستند و شایع ترین نقطه خرابی یعنی رم را فراموش نکنیم چونکه به طور مداوم در حال نوشتن است.

تست سالم بودن و عیب یابی سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ

ویندوز 7 و 8 دارای ابزارهای داخلی فوق العاده ای است که شاید در مورد آنها اطلاعاتی نداشته باشید. یکی از ابزارهایی که می توانید برای عیب یابی سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ خود استفاده کنید ابزار Resource and Performance Monitor است. خیلی ساده کلید ویندوز و R صفحه کلید خود را فشار دهید. یک پنجره جدید به نام RUN برای شما باز می شود عبارت perfmon /report را در آن تایپ کنید و اینتر یا OK را بزنید.

تست سالم بودن و عیب یابی سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ

حالا پنجره جدیدی باز می شود و شروع به جمع آوری اطلاعات خواهد کرد این روند احتمال یک دقیقه طول بکشد.

تست سالم بودن و عیب یابی سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ

حالا یک گزارش با اطلاعات زیاد دریافت خواهید کرد احتمالا با نگاه کردن به این گزارش می دانید که چه کاری باید انجام دهید. Diagnostic Results که شامل Warnings و Resource Overview است قسمت هایی هستند که شما باید به آنها نگاه کنید.در قسمت Warning شما برخی اخطارها را مشاهده خواهید کرد که اطلاعات بیشتری را در مورد وضعیت و نحوه رفع مشکل به شما نمایش می دهد.

تست سالم بودن و عیب یابی سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ

 

با رفتن به قسمت Resource Overview شما آیکن قرمز، زرد و سبز را مشاهده خواهید کر که وضعیت قطعات را نمایش خواهد داد همچنین یک مرور سریع از سلامت قطعات اصلی کامپیوتر و لپ تاپ خود را مشاهده خواهید کرد. ظاهرا در تصویر زیر از حافظه استفاده زیادی شده است چونکه با آیکن قرمز علامت گذاری شده است شما باید رم اضافه کنید و یا برنامه هایی که به آن نیاز ندارید را حذف کنید.

تست سالم بودن و عیب یابی سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ

گزارشات دیگری مانند وضعیت پردازنده، حافظه، پیکربندی نرم افزاری و سخت افزاری، اطلاعات بایوس، سرویس ها و غیره  در Performance Monitor وجود دارد که اطلاعات پیشرفته ای را در اختیار شما قرار می دهد اگر دوست دارید برای خواندن آن وقت بگذارید.

تست رم کامپیوتر و لپ تاپ

یکی دیگر از قابلیت های ویندوز این است که شما می توانید رم یا حافظه خود را تست کنید و نحوه کار کردن رم خود را مشاهده کنید. ابزاری که برای تست رم از آن استفاده می کنیم و نیازی به نصب کردن ندارد ابزار Windows Memory Diagnostic است. برای دسترسی به این ابزار مسیر Start > Administrative Tools > Windows Memory Diagnostic را طی کنید.

تست رم کامپیوتر و لپ تاپ

وقتی که روی این ابزار کلیک کردید یا سیستم شما ریستارت می شود و حافظه تست می شود یا حافظه در ریستارت بعدی سیستمی تست می شود. اگر برای تست رم خود عجله دارید گزینه Restart now پنجره زیر را انتخاب کنید.

تست رم کامپیوتر و لپ تاپ

وقتی کامپیوتر ریستارت شد یک صفحه متنی را مشاهده خواهید کرد که به شما می گوید تست رم در حال اجرا است. به صورت پیش فرض Standard Test اجرا می شود که برای کار ما مناسب است. هنگامی که تست انجام شد اگر خطایی وجود داشته باشد Windows Memory Diagnostic تلاش خواهد کرد که مشخص کند کدام ماژول حافظه باعث این مشکل شده است و اگر زمان تعویض رم فرا رسیده باشد به شما می گوید.

پیغام های خطا در لاگ سیستم ثبت می شوند و شما می توانید از طریق Event Viewer (یکی از بخش های نرم افزاری ویندوز) به آنها دسترسی پیدا کنید.

اگر فکر می کنید مشکل شما جدی است و ابزارهای ویندوز جوابگوی مشکل سخت افزاری شما نیست می توانید از ابزارهایی که در ادامه توضیح خواهیم داد استفاده کنید.

نرم افزار عیب یابی سخت افزار PC Wizard

برنامه PC Wizard یکی از نرم افزارهای فوق العاده عیب یابی سخت افزار است که می توانید آن را نصب کنید. این نرم افزار تقریبا تمام چیزهایی که شما می خواهید در مورد سخت افزار، پیکربندی سیستم، منابع خود بدانید را به شما نمایش می دهد و به شما کمک می کند بنچمارک ها را برای تست سخت افزار خود تنظیم کنید. به این ترتیب شما می توانید از نحوه عملکرد سخت افزار خود یک تاریخچه داشته باشید و هر چیزی که عملکرد تنزلی داشته است را شناسایی کنید.

نرم افزار عیب یابی سخت افزار PC Wizard

بهترین نرم افزار تست سخت افزار Piriform Speccy

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید شما در صفحه Summary برنامه Piriform Speccy می توانید خلاصه ای از عملکرد و وضعیت سخت افزاری کامپیوتر و لپ تاپ خود را مشاهده کنید.

بهترین نرم افزار تست سخت افزار Piriform Speccy

SiSoftware نرم افزار تست سالم بودن کارت گرافیک، رم، پردازنده، هارد

برنامه SiSoftware یکی دیگر از برنامه های تست عملکرد سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ است که شما می توانید استفاده کنید. این برنامه تمام مشکلات سخت افزاری سیستم شما را اعم از CPU, GPU، رم و یا هارد را به شما می گوید.

بهترین نرم افزار تست سخت افزار Piriform Speccy