تمام آنچه که در مورد رفرش ریت (Refresh Rate) مانیتور باید بدانید!

monitor-refresh-rate

رفرش ریت یا Refresh Rate مانیتور اصطلاحی است که ما در بیشتر جاها می بینیم. تبیلغ مانیتور، صفحات فروش، مقالات و غیره و غیره همه در مورد رفرش ریت مانیتور صحبت می کنند. رفرش ریت یکی از مهمترین عواملی است که هنگام خرید مانیتور باید بدان توجه داشته باشید مخصوصا اگر مانیتور را برای بازی یا تماشای فیلم خریداری کنید. حال سوال این است رفرش ریت چیست؟ امروز در فروشگاه پرسنتا قصد داریم به این مقوله بپردازیم.

رفرش ریت مانیتور چیست؟

Monitor Refresh Rate

اگر به صفحه مشخصات یک مانیتور نگاه کرده باشید معمولا رفرش ریت مانیتور را با نرخ اسکن (Scan Rate) یا رفرش ریت عمودی (Vertical Refresh Rate) نمایش می دهند. رفرش ریت مانیتور تعداد دفعاتی که یک مانیتور در یک ثانیه می تواند رفرش یا آپدیت شود را نمایش می دهد. در واقع اگر بخواهیم تعریف ساده تری داشته باشیم رفرش ریت سرعت تغییر تصویر مانیتور است. رفرش ریت بالاتر به معنای دفعات بیشتر آپدیت شدن تصویر مانیتور در هر ثانیه است و تصاویر نرمتر دیده خواهند شد و لگ یا لکنت کمتری توسط چشم انسان مشاهده می شود. تعداد تغییرات در هر ثانیه بر حسب هرتز اندازه گیری می شود. به طور مثال رفرش ریت 60 هرتز به این معناست که این تصویر 60 بار در ثانیه آپدیت می شود و یک مانیتور گیمینگ 144 هرتز به این معناست که تصویر مانیتور 144 بار در ثانیه رفرش می شود.

رفرش ریت مانیتور چیست؟

مقایسه رفرش ریت 60 هرتز و 120 هرتز

به طور کلی سطح رفرش ریت قابل قبول منجر به تصاویر رضایت بخش می شود. تلویزیون های سینمای خانگی 24 هرتزی هستند در حالی که تلویزیون های قدیمی PAL پنجاه هرتزی و NTSC شصت هرتزی بودند. یک مانیتور معمولی کامپیوتر دسکتاپ رفرش ریت 60 هرتزی دارد اما آخرین مانیتورهای امروزی تا 240 هرتز رفرش ریت دارند. پروژکتورهای فیلم قدیمی 24 فریم در ثانیه را نمایش می دادند اما گاهی اوقات رفرش ریت 3 یا 4 برابر می شد.

این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که یک شاتر سرعت بالا جلوی لامپ پروژکتور قرار می گرفت و چندین بار باز و بسته می شد تا فریم بعدی سرجایش قرار می گرفت. این فریم های مصنوعی هنوز هم بخشی از نرخ فریم در نظر گرفته می شوند هر چند که هرگز حرکت بین فریم ها را نمایش نمی دهد. امروزه رفرش ریت مانیتور برای ارزیابی کیفیت استفاده می شود (به ویژه وقتی که مانیتورهای UHD و 4K و مانیتورهای گیمینگ به بازار عرضه شدند) و یک فاکتور بسیار مهم برای گیمرها است چون باعث می شود حرکت های خود را سریعتر انتخاب کنند و در نتیجه شانس برنده شدن بیشتری داشته باشند.

شما می توانید با استفاده از روش هایی مانند اورکلاکینگ و بسته به کارت گرافیک و نوع مانیتور مورد استفاده خود این رفرش ریت را افزایش دهید. اما امروزه بیشتر مانیتوهای گیمینگ رفرش ریتشان قابل تنظیم است و شما دیگر نیازی به روش های جایگزین نخواهید داشت. شما می توانید به کمک سایت testufo رفرش ریت مانیتور خود را محاسبه نید.

تاثیر رفرش ریت در زمان پاسخ

منظور از زمان پاسخ یا Response time مدت زمانی است که یک پیکسل از یک رنگ به رنگ دیگر تغییر می کنید و به طور کلی بر حسب میلی ثانیه اندازه گیری می شود. همانطور که از فرمول زیر مشاهده می کنی رفرش ریت بر روی زمان پاسخ تاثیر می گذارد. برای مثال اگر ما رفرش ریتمان در یک ثانیه 60 هرتز باشد و آن را بر 60 تقسیم کنیم زمان پاسخ 16.6 میلی ثانیه را بدست خواهیم آورد:

60Hz refresh rate 1s/60 = 16.6ms

یکی از معایب داشتن زمان پاسخ کند تاری حرکت است. اگر دوست دارید بدانید که مانیتور فعلی شما چگونه به تغییرات واکنش نشان می هد پیشنهاد می کنیم تست زمان پاسخ سایت lagom را انجام دهید.

رفرش ریت و تاری حرکت

تاری حرکت یکی از مشکلاتی است که غالبا به رفرش ریت ضعیف ربط پیدا می کند. یک مانیتور خیلی ساده یک سری از تصاویر ثابت و ایستا یا فریم ها را نمایش می دهد و حرکت توهمی است که براساس چگونگی حرکت یک جسم بین فریم ها شکل می گیرد. این کار باعث می شود که مغز شما درجه ای از تاری حرکت را درک کند چونکه سعی می کند پیش بینی کند که چه چیزی در حال حرکت است.

رفرش ریت و تاری حرکت

برای از بین بردن تاری حرکت دو کار می توان انجام داد:

  1. ایجاد فریم های جدید که در استریم ویدیو تزریق می شود. که این فریم های تزریقی ترکیبی از فریم فعلی و فریم بعدی را نمایش می دهد.
  2. حذف تاری حرکت با غیرفعال کردن نور پس زمینه یا درج فریم های سیاه. این صفحه خالی بین فریم های ویدیویی نمایش داده می شود که مغز و چشم  قبل از نمایش فریم بعدی در حال  استراحت است.

حداقل رفرش ریت برای هر یک از اینها 120 هرتز یا 120 فریم نمایش داده شده در ثانیه است.

رفرش ریت و تاری حرکترفرش ریت مانیتور متغییر

دو فناوری جدید در مانیتورهای گیمینگ وجود دارند که رفرش ریت مانتیتور متیغییر را ارائه می دهند. این دو فناوری متعلق به انویدیا و ای ام دی است که فناوری AMD فری سینک FreeSync نام دارد و فناوری انویدیا جی سینک یا G-Sync نام دارد. این فناوری ها اجازه می دهند که صفحه نمایش با کارت گرافیک محاوره داشته باشد و نرخ فریم فعلی پیدا شود و سپس با رفرش ریت مانیتور تطبیق داده شود.

بازی ها غالبا با نرخ فریم ثابت نمایش داده نمی شوند و این به دلیل عوامل مختلفی از جمله قدرت پردازنده کارت گرافیک، قدرت پردازنده، و رم بستگی دارد. داشتن یک رفرش ریت مانیتور متغییر ایده آل است و این رفرش ریت براساس سخت افزار کامپیوتر است و در نتیجه پرش و لکنت صفحه کاهش پیدا می کند. هنگام بازی این عوامل بسیار مهم هستند و می تواند تاثیر منفی بر روی تجربه گیمینگ داشته باشد.

نرخ رفرش متغییر

رفرش ریت متغییر

مانیتورهای جدیدتر رفرش ریت 144Hz و حتی 240Hz دارند و این بدان معناست که مانیتور قادر به نمایش 144 یا 240 فریم در ثانیه است. اگر شما دستگاه بازی و کارت گرافیک فوق العاده قدرتمندی داشته باشید دستگاه شما ممکن است قادر به نمایش سریعتر فریم ها شود. مانیتورهای 144 هرتز در حال حاضر یکی از بهترین مانیتورهایی هستند که بیشترین فریم را در ثانیه نمایش می دهند و همراه با فناوری رفرش ریت مانیتور متغییر مانند FreeSync یا G-Sync تجربه بازی بهینه می شود.

مقایسه مانیتورهای 144 هرتز و 60 هرتز

اگر شما تصمیم گرفته اید که یک مانیتور جدید برای بازی خود خریداری کنید یا دوست دارید مانیتور خود را ارتقاء دهید حتما برایتان سوال پیش آمده است که مانیتور 144 هرتز بهتر است یا 60 هرتز یا … شما ممکن است بارها و بارها برای پیدا کردن جواب سوال تان گوگل را سرچ کرده باشید و پست های زیادی مزایای مانیتور 60 هرتز و 144 هرتز را نشان داده باشد اما کمتر پستی پیدا می شود که اختلاف این مانیتورها را نشان داده باشد و به شما توضیح داده باشد که کدام یک مناسب بازی هستند. در اینجا ما به این سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

مقایسه مانیتورهای 144 هرتز و 60 هرتز

مقایسه مانیتورهای 144 هرتز و 60 هرتز

همانطور که اشاره شد 60 هرتز و 144 هرتز و … واحدهای رفرش ریت صفحه نمایش هستند. وقتی که ما تصاویر، ویدیوها را مشاهده می کنیم یا بازی هایی را انجام می دهیم حرکت هایی که روی مانیتور نمایش داده می شود باید نرم و روان باشد. برای این که این اتفاق بیافتد یک رفرش ریت بالا باید وجود داشته باشد. این مسئله زمانی بیشتر حائز اهمیت می شود که در یک لحظه حساس از بازی یا فیلم باشید.

  • مانیتور 60 هرتز صفحه نمایش را 60 بار در ثانیه رفرش می کند و این بدان معناست که اگر یک توپ روی صفحه نمایش حرکت کند در هر ثانیه توپ در 60 موقعیت نمایش داده می شود که یک انیمیشن را ارائه می دهد
  • اگر مثال بالا برای مانیتورهای 144 هرتز استفاده کنیم 144 موقعیت به شما نمایش داده می شود.
  • بزرگترین مزیت مانیتورهای 144 هرتزی نسبت به 60 هرتزی این است که تقریبا در هر ثانیه دو برابر فریم نمایش داده می شود.
  • مانیتور گیمینگ 144 هرتزی ممکن است لگ کمتری نسبت به مانیتورهای 60 هرتز داشته باشد در نتیجه تصاویر بدون تاری حرکتی و تصاویر نرم را فراهم می آورد.

نتیجه گیری

شاید بتوان گفت رفرش ریت بالاتر به معنای کیفیت عکس بهتر است. از یک نظر این گفته درست است اما چشم ما برای تشخیص حرکت در یک سرعت خاص محدودیت دارد. همانطور که اشاره شد وقتی که کارت گرافیک شما  یک سرعت قابل ملاحظه را در صفحه نمایش شما ارائه نمی دهد فناوری های پیشرفته مانند G-Sync و FreeSync می توانند تصاویر بدون لگ را برای شما فراهم کنند.

برخی از کاربران فکر می کنند مانیتورهایی که رفرش ریت بالاتر از 144 هرتز دارند فشار و خستگی چشمشان را کاهش می دهد به عبارت دیگر رفرش ریت بالاتر نمایش بهتر و راحت تری را فراهم می کند. اما در واقع این نور و درخشش صفحه نمایش است که چشمان ما را خسته می کند و اگر مدت زمان زیادی را به تماشای مانیتور بنشینید سردرد و اختلالات چشمی برای برخی افراد ایجاد می شود. در آخر پیشنهاد می کنیم مقاله 6 فناوری برتر که در مانیتورهای ایسوس استفاده می شود! را مطالعه بفرمایید.