فناوری NVIDIA G-SYNC چیست؟

NVIDIA-G-SYNC

جی-سینک یا G-Sync یک راه حل سخت‌افزاری برای مشکل ناهمگام بودن کارت گرافیک و نمایشگر است. به طور مثال فرض کنید یک کارت گرافیک در یک ثانیه نتواند ۶۰ فریم کامل را رندر و تحویل دهد.

اگر همگام‌سازی عمودی یا همان آپشن V-Sync را در بازی‌ها فعال کنید، نمایشگر وقتی فریمی جدیدی تحویل نگرفته باشد، فریم‌های قبلی را تکرار می‌کند. مثلاً زمانی که سرعت اجرا دقیقا ۳۰ فریم بر ثانیه است، نمایشگر در یک ثانیه ۶۰ فریم را نمایش می‌دهد که هر ۲ فریم آن یکی هستند.

مشکل زمانی شروع می‌شود که سرعت بین فرضا ۴۰ تا ۵۵ فریم بر ثانیه است. در این حالت نمایشگر مجبور است برخی فریم‌ها را یک بار و برخی را دو بار نمایش دهد. وقفه دقیقh همین است، فریم‌هایی که دو بار و بیشتر تکرار می‌شوند و به اصطلاح بار پردازشی سنگینی دارند، کاری می‌کنند که گیمر پرش در تصویر یا به اصطلاح تیک زدن را حس کند.

وقفه به صورت خلاصه یعنی تکرار فریم‌ها که نتیجه‌ی همگام نبودن کارت گرافیک و نمایشگر است. معنای لغوی Stuttering که البته با مایکرواستاترینگ متفاوت است هم لکنت زبان است، گویی که نمایشگر لکنت زبان دارد و یک فریم را چند بار تکرار می‌کند.

کار جی-سینک (G-Sync) این است که سرعت رندر فریم‌ها توسط کارت گرافیک را با سرعت نوسازی مانیتور یکی کند. در این صورت کارت گرافیک با هر سرعتی که کار پردازش را انجام دهد، مانیتور یا تلویزیون هم با همان سرعت فریم‌های رندر شده را روی صفحه ترسیم می‌کند. نه بریدگی پیش می‌آید که بخش از یک فریم با فریم بعدی نمایش داده شود و نه وقفه که به خاطر تکرار شدن فریم برای رسیدن به رفرش ریت ۶۰ هرتز پیش آمده، نمایان می‌شود.

در ادامه از شما کاربران گرامی دعوت می کنیم که ویدیوی NVIDIA G SYNC چیست را مشاهده فرمایید.

منبع: اینتوتک