آموزش 5 مرحله ساده و کاربردی اورکلاک CPU Intel و AMD

How to Overclock a CPU

شما با اورکلاک کردن پردازنده خود می توانید عملکرد کامپیوتر خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید اما در مقابل اگر این روال را به صورت اشتباه انجام دهید ممکن است به سخت افزار شما آسیب وارد شود. بنابراین به شما توصیه می کنیم قبل از اورکلاک پردازنده خود با کارشناسان ما تماس بگیرید.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

How to Overclock a CPU

اورکلاک فرایندی است که در آن سرعت کلاک و ولتاژ پردازنده یا CPU شما افزایش پیدا می کند تا عملکرد سیستم تان بهبود پیدا کند. به جای خرید یک پردازنده جدید شما می توانید با اورکلاک قدرت دستگاه خود را افزایش دهید. اما چند مورد وجود دارد که باید به آنها توجه داشته باشید:

 • برخی از پردازنده ها قابلیت اورکلاک را ندارند و شما با افزایش ولتاژ باعث خراب شدن پردازنده خود می شوید بنابراین ابتدا اطمینان حاصل کنید که آیا پردازنده شما قابلیت اورکلاک را دارد یا نه؟
 • هیچ دو سیستمی شبیه به هم نیست حتی اگر این دو سیستم سخت افزار مشابهی داشته باشند و این به این دلیل است که اورکلاک به شدت تحت تاثیر واریانس های کوچک است.
 • به طور کلی اگر قصد دارید عملکرد بازی ویدیویی خود را افزایش دهید بهتر است به جای پردازنده، کارت گرافیک خود را اورکلاک کنید چونکه احتمال دارد نتایج بهتری داشته باشید.
 • لپ تاپ ها کاندید خوبی برای اورکلاک نیستند زیرا قابلیت کولینگ یا خنک سازی آنها محدود است. شما می توانید درجه حرارت را در کامپیوترهای دسکتاپ بهتر کنترل کنید.
 • مهمترین بحث در مورد اورکلاک پردازنده کنترل درجه حرارت است و برای این کار شما به خنک کننده های حرفه ای نیاز خواهید داشت.
 • فروشگاه پرسنتا هیچگونه مسولیتی را در قبال خرابی پردازنده شما به عهده نخواهد داشت.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

دانلود نرم افزار اورکلاک CPU کامپیوتر

برای اورکلاک پردازنده و برای بررسی نتایج ما به چند برنامه نیاز داریم که در ادامه لیست خواهیم کرد:

 1. CPU-Z – این برنامه مانیتور بسیار ساده ای است که به شما امکان می دهد سرعت کلاک و ولتاژ را در سیستم عامل ویندوز خود مشاهده کنید.
 2. Prime95 – یک برنامه بنچمارک رایگان است که به طور گسترده برای تست استرس یا فشار استفاده می شود.
 3. LinX – یک برنامه استرس دیگر است که نسبت به برنامه Prime95 سبک تر است.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

بررسی مادربورد و پردازنده برای اورکلاک

مادربورد و پردازنده خود را بررسی کنید. مادربورد و پردازنده های مختلف هنگام اورکلاک کردن قابلیت های مختلفی دارند. تفاوت های بسیار جزئی میان اورکلاک پردازنده های AMD و اورکلاک پردازنده اینتل وجود دارد اما روند کلی یکسان دارد. در این مرحله شما باید بررسی کنید ببینید که آیا پردازنده شما قابلیت اورکلاک دارد یا قفل شده است. اگر پردازنده شما قفل شده است شما فقط می توانید سرعت کلاک را تنظیم کنید که معمولا نتایج کمتری را بدست خواهید آورد.

 • بسیاری از مادربوردها برای اورکلاک کردن طراحی شده اند و به همین دلیل باید به کنترل های اورکلاکینگ دسترسی کامل داشته باشید. دفترچه کامپیوتر خود را برای بررسی قابلیت های مادربورد خود بررسی کنید.
 • پردازنده های i7 اینتل با علامت K نشان می دهند که پردازنده قابلیت اورکلاک دارد شما با فشار دادن دکمه های ویندوز و Pause می توانید اطلاعات و مدل پردازنده خود را مشاهده کنید.

 آموزش نحوه اورکلاک CPUبرای اورکلاک CPU آماده شوید!

یک آزمایش استرس انجام دهید. قبل از شروع اورکلاک شما باید یک آزمایش استرس انجام دهید و تنظیمات پایه خود را انجام دهید. سطح درجه حرارت خود را بررسی کنید. اگر درجه حرارت بیشتر از 70 درجه سانتیگراد یا 158 درجه فارنهایت است به احتمال زیاد شما نمی توانید اورکلاک خود را زیاد کنید. شما ممکن است به خمیر حرارتی جدید یا هیتسینک جدید نیاز داشته باشید. اگر سیستم شما در حین آزمایش کرش یا هنگ می کند احتمالا مشکل سخت افزاری دارید و باید قبل از شروع اورکلاک این مشکلات را رفع کنید. حافظه خود را بررسی کنید و ببینید آیا خطایی وجود دارد یا نه.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

آموزش نحوه اورکلاک CPU – افزایش سرعت پایه

برای اورکلاک CPU خود بایوس را باز کنید. شما اکثر تغییرات خود را در بایوس کامپیوتر انجام خواهید داد. در اکثر کامپیوترها هنگام بوت شدن کامپیوتر شما با نگه داشتن دکمه Del می توانید وارد بایوس شوید. کلیدهای دیگری که می توانید استفاده کنید F10, F2 و F12 است. بایوس ها با هم متفاوت هستند و بنابراین ممکن است برچسب ها و مکان های منو در هر سیستمی متفاوت باشد.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

حالا وارد Frequency/Voltage Control شوید. ممکن است این گزینه با نام متفاوتی مانند Overclocking نامگذاری شده باشد. در این قسمت شما می توانید سرعت پردازنده و همچنین ولتاژ را تنظیم کنید.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

سرعت باس حافظه را کاهش دهید که ممکن است به عنوان Memory Multiplier، DDR Memory Frequency یا Memory Ratio نامگذاری شده باشد. آن را به کمترین مقدار ممکن تنظیم کنید. اگر شما نمی توانید گزینه memory frequency که به معنای فرکانس حافظه است را پیدا کنید در منوی اصلی بایوس دکمه های Ctrl+Alt+F1 را فشار دهید.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

آموزش نحوه اورکلاک CPU

کلاک پایه خود را 10 درصد افزایش دهید. سرعت پایه یا base clock به عنوان front side bus یا bus speed اشاره می شود. معمولا سرعت پایه با تعداد مالتی پلیرها ضرب می شود تا سرعت کل هسته ها بدست آید. با این کار اگر سرعت پایه کلاک 100 مگاهرتز باشد و 16 الی پلیر در آن وجود داشته باشه سرعت کلاک 1.6 گیگابایت خواهد شد. با افزایش 10 درصدی سرعت پایه به 110 مگاهرتز تغییر می کند و سرعت کلاک 1.76 گیگاهرتز خواهد شد.

بعد از اینکه 10 درصد افزایش سرعت پایه را انجام دادید کامپیوتر خود را ریستارت کنید و بعد از بوت شدن سیستم برنامه LinX را باز کنید و چند سیکل اجرا کنید. اگر مشکلی وجود ندارد شما آماده تغییر هستید اما سیستم ناپایدار است ممکن است قادر نباشید از اورکلاک استفاده کنید پس تنظیمات پیش فرض را دوباره انجام دهید.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

واحد کلاک پایه را تا زمانی که سیستم ناپایدار می شود انجام دهید. هنگامی که سیستم ناپایدار شد به جای افزایش 10 درصدی شما می توانید 5 تا 10 مگاهرتز را در هر گام کاهش دهید. این به شما امکان می دهد یک نقطه متعادل را بسیار راحت تر پیدا کنید. هر بار که تنظیمات را انجام می دهید یک بنچمارک را اجرا کنید تا به حالت ناپایدار برسید. این ناپایداری به احتمال زیاد باعث می شود تا پردازنده برق کافی از پاور دریافت نکند.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

آموزش نحوه اورکلاک CPU

آموزش نحوه اورکلاک CPU – افزایش مالتی پلیر

کلاک پایه را پایین بیاورید. قبل از اینکه شما شروع به افزایش مالتی پلیرتان کنید سرعت کلاک پایه خود را کاهش دهید. این به شما کمک می کند تا مالتی پلیر شما دقیقتر افزایش پیدا کند. با استفاده از یک کلاک پایه پایین تر و یک مالتی پلیر بالاتر سیستم شما پایدارتر خواهد شد اما یک کلاک پایه بالاتر بت مالتی پلیر پایین تر منجر به عملکرد بیشتر می شود. یک مقدار متعادل را برای هدف خود پیدا کنید.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

وقتی که کلاک پایه خود را کمی کاهش دادید شروع به بالابردن مالتی پلیر خود با افزایش 0.5 کنید. مالتی پلیر ممکن است دارای نام های CPU Ratio یا عبارات مشابه باشد. ممکت است وقتی برای بار اول این گزینه را مشاهده می کنید به جای عدد با عبارت Auto مواجه شوید.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

کامپیوتر خود را ریستارت کنید و برنامه ارزیابی خود را اجرا کنید. اگر بعد از اجرای چند باره بنچمارک با خطایی مواجه نشدید شما می توانید باز هم مقدار مالتی پلیر خود را افزایش دهید. این روند را تکرار کنید.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

به درجه حرارت خود نگاه کنید. شما ممکن است قبل از اینکه سیستم تان ناپایدار شود محدودیت درجه حرارت داشته باشید. در این مرحله شما باید بهترین تعادل را بین افزایش کلاک پایه و مالتی پلیر داشته باشید. هر پردازنده ممکن است دامنه دمایی مختلفی داشته باشد قاعده کلی این است که شما اجازه ندهید سطح درجه حرارت از 85 درجه سانتیگراد یا 185 درجه فارنهایت بیشتر شود.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

این کار را تا زمانی که کامپیوتر شما کرش می شود تکرار کنید.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

آموزش نحوه اورکلاک CPU – افزایش ولتاژ

ولتاژ هسته پردازنده خود را زیاد کنید که ممکن است به عنوان Vcore Voltage شناخته شود. افزایش ولتاژ می تواند سریعا به تجهیزات شما آسیب وارد کند بنابراین این بخش خطرناک ترین قسمت فرایند اورکلاک پردازنده است. هر پردازنده و مادربورد می تواند با افزایش ولتاژ متفاوتی روبرو باشد بنابرایت به درجه حرات توجه بیشتری داشته باشید. ولتاژ خود را به صورت 0.025 افزایش دهید هر چه این مقدار بیشتر باشد خظر آسیب دیدن قطعات شما بیشتر می شود.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

بعد از افزایش اولیه ولتاژ یک تست استرس اجرا کنید. اگر سیستم شما در یک حالت پایدار است باز به درجه حرارت دقت داشته باشید که در یک سطح قابل قبول باشد. اما اگر سیستم شما ناپایدار است سرعت کلاک پایه و مالتی پلیر را کاهش دهید. آموزش نحوه اورکلاک CPU

بعد از اینکه با افزایش ولتاژ سیستم شما ناپایدار شد شما می توانید به مالتی پلیر با کلاک پایه برگردید و آنها را با یک مقدار بسیار کم افزایش دهید. آزمایش استرس را انجا دهید تا سیستم شما دوباره ناپایدار می شود. ترکیبات مختلف را امتحان کنید و با آزمایش و خطا و آزمایش های متعدد مقادیر بهینه را پیدا کنید.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

تا زمانی که به حداکثر ولتاژ یا حداکثر دما می رسید این فرایندها را تکرار کنید. در نهایت شما به نقطه ای می رسید که در آن نمی توانید هیچگونه افزایشی داشته باشید و درجه حرارت به سطح نا امنی می رسد.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

آموزش نحوه اورکلاک CPU – تست نهایی

به آخرین تنظیمات امن خود بازگردید. کلاک پایه و مالتی پلیر خود را به آخرین تنظیماتی که داشید کاهش دهید. حالا تست نهایی خود را شروع کنید.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

سرعت حافظه را افزایش دهید. این کار را به آرامی انجام دهید و تست استرس را انجام دهید. شما ممکن است قادر به افزایش آنها به سطوح اصلی خود نباشید. شما می توانید از برنامه Memtest86 برای اجرای تست های حافظه استفاده کنید تا فرکانس خود را بالا ببرید.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

یک آزمون تست طولانی انجام دهید و برنامه Prime95 را باز کنید و برای 12 ساعت آزمایش را انجام دهید. اگر سیستم شما در طول این مدت ناپایدار شد یا دمای سیستم شما به یک سطح غیرقابل قبول رسید سرعت کلاک، مالتی پلیر و ولتاژ خود را دوباره تنظیم کنید. وقتی Prime95 را باز می کنید just Stress Testing را انتخاب کنید و به مسیر Options → Torture Test بروید و آن را به Small FFT تنظیم کنید.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

توجه داشته باشید وقتی که سیستم شما بیکار است دمای آن نباید بیش از 60 درجه سانتیگراد یا 140 درجه فارنهایت باشد. بازی های سنگین را با سیستم خود اجرا کنید و اطمینان حاصل کنید همه چیز به درستی کار می کند.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد اورکلاک و زمینه های مرتبط به دست بیاورید می توانید از انجمن های مختلفی مانند Overclockers.com و Overclock.net استفاده کنید.

آموزش نحوه اورکلاک CPU

فیلم آموزش اورکلاک CPU

اگر توضیحات بالا برای شما کاربردی نبوده است می توانید فیلم آموزشی نحوه اورکلاک CPU را مشاهده بفرمایید.