5 علائم خرابی و سوختن هارد دیسک اکسترنال و اینترنال کامپیوتر

5 Signs Your Hard Drive Lifetime Is Ending (And What to Do)

هر یک از ما دارای فایل های ارزشمندی مانند اسناد شخصی، عکس ها، فیلم ها و یا فایل های صوتی هستیم و ما معمولا آنها را در هارد ذخیره می کنیم. عمر هاردها هم مانند هر وسیله الکترونیکی دیگر محدود است اما از کجا بفهمیم هارد اکسترنال یا اینترنال ما در حال خراب شدن است؟

5 علائم خرابی و سوختن هارد دیسک اکسترنال و اینترنال کامپیوتر

5 Signs Your Hard Drive Lifetime Is Ending (And What to Do)

تعداد کمی از ما متوجه این موضوع شده ایم که اکثر دستگاه های ذخیره سازی الکترونیکی از جمله هارد نسبت به روش های قدیمی ذخیره سازی اطلاعات مانند سنگ، کاغذ پاپیروس و غیره عمر محدودی دارند. متوسط عمر هاردهای امروزی حدود 5 تا 10 سال است و بسته به نوع و سازنده هارد این مقدار متغییر می باشد. اما اگر شما هارد را در شرایطی که دارای تغییرات شدید ما، رطوبتی و حرکتی است قرار دهید این عمر کوتاهتر می شود.

از آنجایی که اکثر مردم امروزی دارای لپ تاپ ها و هاردهای اکسترنال هستند عمر هاردهایشان احتمالا حدود 3 تا 5 سال است که برای ذخیره سازی داده ها بسیار مهم است. در بهترین حالت، هاردها به صورت تدریجی از بین می روند و واکنش هایی را به شما نشان می دهند. بهتر است قبل از اینکه هاردتان کامل از بین برود از اطلاعات خود بکاپ تهیه کنید. اگر شما مطمئن نیستید که از عمر هاردتان چقدر باقی مانده است این مقاله را بخوانید تا متوجه شوید.

1- کم شدن سرعت کامپیوتر، هنگ کردن، صفحه مرگ

کند شدن کامپیوتر، هنگ کردن و صفحه آبی مرگ می توانند به علل متفاوتی ایجد شوند. با این حال صرف نظراز اینکه دلیل این علامت ها چیست توصیه می کنیم بلافاصله از اطلاعات خود بکاپ بگیرید. اگر این مشکلات بعد از بالا آمدن ویندوز در حالت Safe Mode ادامه پیدا کرد تقریبا مطمئن باشید که مشکل سخت افزاری دارید و احتمالا این قطعه سخت افزاری هارد شما است که خراب شده است.

5 علائم خرابی و سوختن هارد دیسک اکسترنال و اینترنال کامپیوتر

2- خراب شدن اطلاعات

اگر شما قبلا اطلاعات را ذخیره کرده اید که هیچ مشکلی نداشته اند اما حالا با کلیک کردن روی آنها باز نمی شوند و خراب شده اند و یا فایل های شما به طور ناگهانی ناپدید می شوند اگر شما به ویروس ها و بدافزارها آلوده نشده باشید پس احتمال دارد این نشانه ای از خرابی تدریجی هارد شما باشد.

5 علائم خرابی و سوختن هارد دیسک اکسترنال و اینترنال کامپیوتر

3- بد سکتورها

بد سکتورها مناطقی از هارد است که یکپارچکی اطلاعات شما را حفظ نمی کند و به طور خودکار توسط سیستم عامل علامت گذاری می شوند. اگر شما با ابزار ویندوز و یا نرم افزارهای دیگر هارد خود را اسکن می کنید و مشاهده می کنید مقدار زیادی از هارد شما به عنوان بد سکتور شناسایی شده است این می تواند نشان دهنده این باشد که عمر هارد شما رو به اتمام است.

برای حل مشکل بدسکتور در ویندوز 7 می توانید وارد Computer شوید و روی پارتیشن هارد خود کلیک راست کنید. بعد Properties را انتخاب کنید. حالا سربرگ Tools را انتاب کنید و روی دکمه Check now کلیک کنید. در پنجره Checking Disk گزینه Automatically fix file system errors و Scan for an attempt recovery of bad sectors را انتخاب کنید و روی دکمه Start کلیک کنید. حالا فرایند بازیابی بد سکتورها شروع می شود.

5 علائم خرابی و سوختن هارد دیسک اکسترنال و اینترنال کامپیوتر

4- صداها

هنگامی که صداهای عجیب و غریبی از هارد خود را می شنوید ممکن است که دیگر خیلی دیر شده باشد. این صداها به عنوان صداهای مرگ شناخته می شوند. صدای غژ غژ یا کلیک کردن همه می تواند نشانه هایی از شکستن هد خواندن / نوشتن هارد باشد به محض شنیدن این صداها فورا سیستم خود را خاموش کنید و اجازه ندهید هارد به کار خود ادامه دهد چون این کار باعث می شود که اطلاعات هارد شما بازیابی نشود. شما می توانید هارد خود را به شرکت بازیابی اطلاعات قابل اطمینان و با تجربه مورد نظر خود بسپارید.

5 علائم خرابی و سوختن هارد دیسک اکسترنال و اینترنال کامپیوتر

5- اطلاعات SMART

اگر شما هنگام روشن کردن سیستم خود با یکی از کدهای خطای S.M.A.R.T جدول انتهایی مقاله مواجه می شوید این باز هم نشانه ای از خراب شدن هارد شما است. اگر به طور خلاصه بخواهیم این بخش را توضیح دهیم باید بگوییم که هارد از دو قسمت Firmware  و Data Area تشکیل شده است که قسمت Data Area برای ذخیره سازی اطلاعات است و قسمت Firmware  وظیفه کنترل و پشتیبانی ازهارد را به عهده دارد و اسمارت جزئی از این قسمت است.

5 علائم خرابی و سوختن هارد دیسک اکسترنال و اینترنال کامپیوتر

اسمارت در واقع رفتار سکتورها را تحت نظر قرار می دهد و آدرس بد سکتورها را در خود ثبت می کند. ابزارهایی وجود دارند که با خواندن اطلاعات SMART ( مخفف Monitoring, Analysis and Reporting Technology و به معنای تکنولوژی نظارت، تجزیه و تحلیل و گزارش دهی) که توسط سیستم عامل ثبت می شوند خرابی هارد شما را پیش بینی می کنند.

از این ابزارها می توان به نرم افزار های HDD Scan، HDD Health، HD Tune، CrystalDiskInfo و … اشاره کرد که در مقاله ای دیگر هر کدام را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

من علائم خرابی هارد را مشاهده می کنم چکار باید انجام دهم؟

پیشنهاد می کنیم که همیشه از اطلاعات خود بکاپ بگیرید. داشتن دو هارد به شما کمک می کند که در صورتی که یکی از هاردها خراب شد با هارد دیگر به کار خود ادامه دهید و کارتان لنگ نماند. احتمال اینکه دو هارد به صورت همزمان خراب شوند بسیار کم است ( به جز بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل و …).

5 علائم خرابی و سوختن هارد دیسک اکسترنال و اینترنال کامپیوتر

اگر امکان داشتن دو هارد با هم را ندارید می توانید بکاپ های خود را در یک سرور آپلود کنید که در این حالت امنیت شما کاهش پیدا می کند. شما می توانید هارد خود را به مراکز بازیابی اطلاعات با تجربه و معتبر بسپارید و اطلاعاتتان را بازیابی و در صورتی که هارد قابل تعمیر است تعمیر و در غیر این صورت یک هارد جدید خریداری کنید. اگر در مورد بهترین هارد اکسترنال و اینترنال اطلاعات ندارید می توانید یکی از 11 مورد از بهترین هارد های SSD اینترنال و اکسترنال سال 2018 را برای خود انتخاب کنید.

کدهای خطای S.M.A.R.T

توضیحات حالت نرمال کدهای خطا HEX Number ID
نرخ خطاهای خوانده شده از سطح دیسک و مشکلات خواندن و نوشتن هد هارد دیسک کمتر Read Error Rate 01 01
عملکرد و توان بازدهی دیسک سخت. اگر این مقدار رو به کاهش باشد یعنی دیسک سخت مشکل پیدا کرده است بیشتر Throughput Performance 02 02
میانگین زمان روشن شدن موتور به دور بالا ( از 0 RPM به چرخش کامل ) کمتر Spin-Up Time 03 03
شروع و توقف چرخش دیسک سخت Start/Stop Count 04 04
تعداد سکتورهای اختصاص داده شده.
موقعی که هارد دیسک خطای خواندن و نوشتن را تایید میکند سکتورهای اختصاص داده شده را علامت گذاری میکند که به این سکتورهای Remap گفته میشود این حالت در هارد دیسک های جدید وجود دارد و سکتورهای خراب شده را در سکتورهای اختصاصی مخفی نگه میدارد و باعث میشود سکتورهای آسیب دیده شناسایی نشوند که ممکن است از سرعت خواندن و نوشتن هارد دیسک کم شود
کمتر Reallocated Sectors Count 05 05
اختلاف خواندن کانال های اطلاعات دیسک سخت. Read Channel Margin 06 06
میزان خطاهای هد مغناطیسی. در صورتی که مشکلی برای سیستم موقعیت یابی هد هارد دیسک رخ دهد موجب افزایش دمای هارد دیسک شده که ممکنه به قطعات مکانیکی هارد آسیب برساند کمتر Seek Error Rate 07 07
میانگین عملکرد هد مغناطیسی هارد دیسک میباشد در صورتی که مشخصه آن رو به کاهش باشد نشان دهنده مشکلات مکانیکی به وجود آمده در هارد دیسک خواهد بود بیشتر Seek Time Performance 08 08
میران ساعت کارکرد هارد دیسک بر اساس ساعت، تاریخ و روز کمتر Power-On Hours – POH 09 09
سنسور چرخش موتور هارد دیسک از زمان روشن شدن میباشد کمتر Spin Retry Count 0A 10
سیستم کالیبره کردن چرخش موتور هارد دیسک (اگر مقدار درخواست های کالیبره کردن بیشتر شود نشان دهنده مشکلات مکانیکی در هارد خواهد بود) کمتر Recalibration Retries 08 11
نشان دهنده دفعات روشن و خاموش شدن هارد دیسک میباشد Device Power Cycle Count 0C 12
خطاهای غیر قابل اصلاح که به سیستم عامل گزارش داده شده است.
اگر این مقدار در SMART صفر نبود باید از اطلاعات خود پشتیبانی بگیرید
کمتر Soft Read Error Rate 0D 13
دمای جریان هوا در هارد دیسک های وسترن دیجیتال کمتر Airflow Temperature – WDC BE 190
دوره زمانی لود و آنلود هد هاردیسک Load/Unload Cycle C1 193
دمای داخلی هارد کمتر Temperature C2 194
بازه زمانی خطاهای ECC بیشتر Hardware ECC Recovered C3 195
نمایش اطلاعات انتقال داده شده از سکتورهای اختصاصی به فضای خالی دیسک کمتر Reallocation Event Count C4 196
تعداد سکتورهای ناپایدار کمتر Current Pending Sector Count C5 197
خطاهای غیر قابل اصلاح موقع خواندن و نوشتن اطلاعات که مشکلات مکانیکی را نشان می دهد. کمتر Uncorrectable Sector Count C6 198
تعداد خطاهای انتقال اطلاعات از کابل یا پورت SATA کمتر UltraDMA CRC Error Count C7 199
تعداد خطاهایی که موقع نوشتن اطلاعات روی یک سکتور رخ میدهد کمتر Write Error Rate / Multi-Zone Error Rate C8 200
تعداد خطاهای از مسیر خارج شده ( اگر این مقدار 0 نیست از اطلاعات خود بکاپ بگیرید ) کمتر Soft Read Error Rate C9 201
تعداد خطاهای آدرس های علامت گذاری شده کمتر Data Address Mark errors CA 202
تعداد خطاهای ECC کمتر Run Out Cancel CB 203
تعداد خطاهای نرم افزاری در واحد ECC کمتر Soft ECC Correction CC 204
تعداد خطاهای مربوط به تهویه نامطبوع کمتر Thermal Asperity Rate – TAR CD 205
Flying Height CE 206
مقدار جریان عبوری بالا برای به چرخش در آمدن دیسک سخت کمتر Spin High Current CF 207
تعداد Buzz در موقع به چرخش در آمدن درایو Spin Buzz CG 208
Offline Seek Performance CH 209
فاصله ای که بین اسپیندل و دیسک سخت به وجود آمده است کمتر Disk Shift DC 220
تعداد خطاهای ناشی از ضربه های خارجی به هارد کمتر G-Sense Error Rate DD 221
مدت زمان مصرف شده برای بارگذاری اطلاعات Loaded Hours DE 222
تعداد دفعات تغییر موقعیت هد هارد دیسک Load/Unload Retry Count DF 223
مقاومت ناشی از اصطکاک در قطعتات مکانیکی کمتر Load Friction E0 224
تعداد دفعات بارگذاری اطلاعات کمتر Load/Unload Cycle Count E1 225
مجموع زمان باگذاری اطلاعات توسط هد هارد دیسک Load ‘In’-time E2 226
تعداد دفعات جبران کردن سرعت پلاتر کمتر Torque Amplification Count E3 227
تعداد دفعات کاهش قدرت موتور کمتر Power- Off Retract Cycle E4 228
ارتفاع و فاصله هد هارد از سطح دیسک GMR Head Amplitude E6 229
دمای هارد کمتر Temperature E7 230
مدت زمان حرکت موقعیت هد هارد کمتر Head Flying Hours F0 240
خطای خواندن از دیسک کمتر Read Error Retry Rate FA 250