7 نکته ای که قبل از خرید هارد اکسترنال و اینترنال باید در نظر بگیرید!

7 Things You Need to Consider Before Buying a Hard Drive

هارددیسک ها اجزای کلیدی رایانه های اروزی هستند. این طبیعی است که هر چند سال یکبار یک هارد خریداری کنید و از آن به عنوان یک جایگزین هارد قدیمی یا هارددیسک اضافی استفاده کند اما گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد شما باید کدام یک را خریداری کنید؟ و کدام یک بهتر است؟

7 نکته ای که قبل از خرید هارد اکسترنال و اینترنال باید در نظر بگیرید!

7 Things You Need to Consider Before Buying a Hard Drive

قبلا در فروشگاه پرسنتا در مورد 5 علائم خرابی و سوختن هارد دیسک اکسترنال و اینترنال کامپیوتر صحبت کردیم و 11 مورد از بهترین هارد های SSD اینترنال و اکسترنال سال 2018 را به شما معرفی کردیم در ادامه پست امروز قصد داریم در مورد 7 نکته ای که قبل از خرید هارد اکسترنال و اینترنال باید در نظر بگیرید! صحبت کنیم.

1- HDD یا SSD؟

اولین چیزی که باید در مورد آن تصمیم بگیرید این است که شما می خواهید یک هارد SSD داشته باشید یا HDD؟ هارد SSD در واقع عملکرد مشابهی با یک هارد معمولی دارد و دارای معایب و مزایای خاص خود است. برای کسانی که در این زمینه اطلاعاتی ندارند باید گفت که SSD یک نوع درایو است که از چیزی به نام حافظه فلش برای ذخیره اطلاعات استفاده می کند و در آن دیسک های فلزی چرخشی که در HDD های سنتی وجود دارد استفاده نمی شود.

7 نکته ای که قبل از خرید هارد اکسترنال و اینترنال باید در نظر بگیرید!

HDD یا SSD؟

SSD ها داده ها را سریعتر می خوانند و می نویسند، انرژی کمتری مصرف می کنند و عمر باتری را افزایش می دهند و دارای قطعات متحرک نیستند بنابراین هیچ سر و صدایی ندارند و طول عمر بیشتری دارند و هرچه ظرفیت آنها بیشتر باشد قیمت آنها نیز گران تر است. اگر پول دغدغه بزرگی برای شما است از هاردهای سنتی یا HDD ها استفاده کنید اگر شما هارد را برای بکاپ گیری خریداری می کنید هارد آبی یک ترابایتی وسترن دیجیتال مورد خوبی برای شما است.

اما اگر هارد را برای اجرای سیستم عامل یا نگهداری تعداد زیادی فایل و برنامه و به ویژه بازی های ویدیویی می خواهید هارد SSD سامسونگ مورد خوبی برای شما خواهد بود.

2- اندازه هارد و اینترفیس

وقتی که تصمیم گرفتید بین HDD و SSD کدام را خریداری کنید باید فرم فاکتور یا اندازه هارد خود را انتخاب کنید. خوشبختانه تنها دو گزینه برای انتخاب وجود دارد و انتخاب شما عمدتا به تنظیمات فعلی شما بر می گردد. هاردها دارای 2 اندازه 3.5 اینچی و 2.5 اینچی هستند.

در هاردهای سنتی اطلاعات روی دیسک های فلزی چرخشی ذخیره می شوند ه هر چه دیس های بیشتری بار رفته باشد ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات بیشتر می شود به همین دلیل هاردهای دسکتاپ اندازه 3.5 اینچی دارند و حداکثر ظرفیت عمومی آنها 12 ترابایت می باشددر حالی که هاردهای لپ تاپ ها 2.5 اینچی هستند و حداکثر دارای ظرفیت 4 ترابایتی هستند.

7 نکته ای که قبل از خرید هارد اکسترنال و اینترنال باید در نظر بگیرید!

اندازه هارد و اینترفیس

از طرف دیگر هاردهای SSD می توانند اندازه کوچکتری را ایجاد کنند چونکه به قطعات تحرک نیازی ندارد به همین ترتیب بیشتر SSD ها دارای فرم فاکتور 2.5 اینچ هستند اما اگر به SSD با کانکتور 3.5 اینچ نیاز دارید چه کار باید انجام دهید؟ آداپتورهایی برای این کار وجود دارد. بیشتر درایوهای مصرفی ( هم HDD و هم SSD) از کانکتورهای SATA استفاده می کنندو هاردهای قدیمی تری که قبل از استاندارد SATA ساخته شده اند از کانکتورهای IDE استفاده می کنند و اگر شما یک هارد اکسترنال را خریداری کرده اید از طریق پورت USB به سیستم شما وصل می شود.

3- عملکرد و مشخصات هارد

حالا شما باید بفهمید چه نوع هاردی را باید خریداری کنید. مسلما شما باید هارد را براساس نیازی که دارید انتخاب کنید. پارامترهایی وجود دارد که در جدول مشخصات هر هارد وجود دارد و شما باید به آنها توجه داشته باشید:

Storage capacity یا ظرفیت ذخیره سازی –  HDD ها به علت محدودی فیزیکی حداکثر 16 ترابایت اطلاعات را ذخیره سازی ی کنند در حالی که SSD ها که دارای اندازه کوچکتری هستند تا 60 ترابایت را پشتیبانی می کنند. توجه داشته باشید که ظرفیت ذخیره سازی در قیمت تاثیر گذار است.

Transfer speeds یا سرعت انتقال –  عملکرد HDD سطح مصرف کننده به وسیله فاتورهای زیادی تعیین می شود که تعداد چرخش در دقیقه (RPM) یکی از مهمترین آنها است. هرچه RPM بیشتر باشد به معنای انتقال سریعتر اطلاعات از / به هارد است. شما می توانید سرعت SATA هارد را نادیده بگیرید. برای مثال یک هارد مدر ممکن است دارای 3.0GB/s و 7200RPM باشد. اولین مقدار سرعت SATA است که حداکثر سرعت تئوری یک اتصال SATA را توصیف می کند و دومین مقدار تعداد چرخش در دقیقه است که هاردی که دارای 7200RPM است بهتر و سریعتر از هاردی است که 5400RPM دارد.

7 نکته ای که قبل از خرید هارد اکسترنال و اینترنال باید در نظر بگیرید!

سرعت انتقال اطلاعات

Cache space یا سرعت کش – وقتی هارد نیاز دارد که اطلاعات را از یک بخش به بخش دیگر انتقال دهد از یک منطقه خاص به نام کش یا بافر استفاده می کند. یک کش بزرگتر می تواد اطلاعات را سریعتر انتقال دهد چونکه بیشتر اطلاعات می توانند به صورت همزمان ذخیره شوند. HHDD های امروزی دارای اندازه کش 8 مگابایت تا 256 مگابایت هستند.

Access times یا زمان دسترسی – هاردهای HDD سنتی دارای چند عامل دیگر هستند که بر عملکرد تاثیر می گذارد مانند مدت زمان لازم برای قرارگیری هد به منظور خواندن یا نوشتن اطلاعات. هیچ استانداردی برای مقایسه زمان دسترسی وجود ندارد و این روزها اکثر هاردها در سطح مشابهی اجرا می شوند بنابراین در این مورد نگران نباشید.

نرخ خرابی – از آنجایی که HDD ها مکانیکی هستند در طول زمان دچار سایش و فرسودگی می شود بعضی از مدل ها طی 12 ماه خراب می شوند در حالی که برخی دیگر متوسط عمر 6 ساله دارد. وظیفه شما این است که قبل از خرید روی مدلمد نظر خود تحقیق کنید. به طور کلی طبق بررسی های انجام شده SSD های مدرن دارای میانگین نرخ خرابی 2 میلیون ساعت نسبت به HDD های درنی که میانگین نرخ خرابی 1.5 میلیون ساعت دارند عمر طولانی تری دارند.

7 نکته ای که قبل از خرید هارد اکسترنال و اینترنال باید در نظر بگیرید!

4- قیمت هارددیسک

وقتی شما می خواهید یک هارد خریداری کنید با طیف گسترده ای از قیمت ها روبرو خواهید شد. این شما هستید که تصمیم می گیرید به چه ویژگی هایی نیاز دارید و براساس نیازتان هارددیسک مناسب را پیدا کنید. شاید بتوان گفت که با تقسیم قیمت هارد بر ظرفیت ذخیره سازی می توان قیمت هر گیگابایت را بدست آورد. برای مثال هارددیسک های سری بلک سترن دیجیتال 1 ترابایتی خرید خوبی برای مصرف کنندگان روزانه است. وقی ظرفیت ذخیره سازی هارد را 2 ترابایت در نظر می گیریم قیمت تقریبا دو برابر می شود. این روند برای هاردهای SSD نیز صادق است به طور مثال هارد Samsung 850 EVO 250GB SSD نسبت به هارد Samsung 850 EVO 500GB SSD دوبرابر ارزانتر است.

5- هارد اکسترنال یا اینترنال

آخرین چیزی که شما باید در نظر بگیرید این است که آیا هارد را می خواهید به صورت اکسترنال استفاده کنید یا اینترنال. هاردهای اکسترنال برای خیره سازی، پشتیبان گیری و انتقال اطلاعات مناسب هستند و معمولا با استقفاده از USB 2.0,3.0 و 3.1 وصل می شوند و دارای حداکثر سرعت 60MB/s, 625MB/s و 1,250MB/s هستند.

هاردهای اکسترنال قابل حمل هستند و می توانند بدون هیچ مشکلی بین چند کامپیوتر به اشتراک گذاشته شوند فقط کافی است USB را جدا کنید و به سیستم دیگر وصل کنید. هاردهای اکسترنال همچنین به تلویزیون و مراکز رسانه ای وصل می شوند. در تمامی موارد دیگر هارد اینترنال ترجیح داده می شود.

7 نکته ای که قبل از خرید هارد اکسترنال و اینترنال باید در نظر بگیرید!

هارد اکسترنال یا اینترنال

ما توصیه می کنیم که از HDD ها به عنوان هارد اکسترنال استفاده کنید چونکه به ندرت به عملکرد SSD نیاز دارید فقط مطمئن شوید که از USB 3.0 یا 3.1 پشتیبانی می کند مانند هارد قابل حمل Seagate Expansion 1TB  که بسیار مقرون به صرفه هستند. اگرشما به حداکثر ظرفیت ذخیره سازی نیاز دارید پس هارد Seagate Expansion 8TB Desktop HDD انتخاب خوبی است که تا حدودی گران قیمت است.

اگر امنیت داده نگرانی اصلی شما است چیزی را شبیه به  Transcend 1TB StoreJet M3 HDD را در نظر بگیرید. این هارد ضد شوک است و از رمزگذاری AES دویست و پنجاه و شش بیتی استفاده می کند.

اما اگر سرعت برایتان مهم است و شما اطلاعات زیادی برای ذخیره ندارید SSD اکسترنال ممکن است در واقع بهتر از HDD باشد. گزینه خوبی که در این زمینه وجود دارد Samsung T5 500GB Portable SSD می باشد که باید از USB 3.1 استفاده کنید تا از سرعت انتقال کامل بهره مند شوید.

6- هارد ایکس باکس 360 و پلی استیشن

انتخاب هارد شما می تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد بازی ها تاثیر بگذارد به همین دلیل ما همیشه SSD ها را بیشتر از از HDD برای بازی پیشنهاد می کنیم. این موضوع برای بازی های کامپیوتری، Xbox One, Xbox One X, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation 4 Slim, PlayStation 4 Pro و یا هر کنسول بازی جدیدتر صادق است.

از آنجا که سرعت SSD بسیار بالاتر از سرعت HDD است بازی ها سریعتر اجرا می شوند و سطوح و مراحل و نقشه ها بسیار سریعتر لود می شود. هنگام انتخاب هارد باید به پارامترهای دستگاه دقت داشته باشید:

برای کامپیوترهای دسکتاپ – هاردهای 3.5 اینچ برای کامپیوترهای دسکتاپ و 2.5 اینچ برای لپ تاپ ها استفاده می شود.

برای ایکس باکس 360 – هاردهای 2.5 اینچی استفاده می شود در صورت نیاز شما می توانید از هاردهای جانبی هم استفاده کنید اما باید نرم افزار سازگار با ایکس باکس باشد.

7 نکته ای که قبل از خرید هارد اکسترنال و اینترنال باید در نظر بگیرید!

هارد کنسول بازی

برای Xbox 360 S و E – هارددیسک های مورد استفاده در کنسول های Xbox 360 S و E با Xbox 360  اورجینال ناسازگار هستند و بالعکس. مدل های 4 گیگابایتی دارای حافظه فلش داخلی می باشند و قابل حذف یا جایگزینی نیستند. مدل های 250 گیگابایتی را می توان به 500 گیگابایت ارتقا داد.

برای Xbox One – ایکس باکس وان از طریق USB 3.0 ازهاردهای اکسترنال پشتیبانی می کند. بدین عنا که شما می توانید از هر نوع SSD استفاده کنید.

برای Xbox One X- ایکس باکس وان ایکس هم از طریق USB 3.0 از هاردهای اکسترنال با حداقل اندازه 256GB پشتیبانی می کند.

برای PlayStation 3- تمام مدل های PlayStation 3 دارای هاردهای 2.5 اینچی SATA هستند که بدون هیچ زحمتی می توان آن را جایگزین و ارتقا داد.

برای PlayStation 4 – تمام مدل های PlayStation 4 از جمله Slim و Pro دارای هاردهای 2.5 اینچی SATA می باشد و از طریق USB 3.0 می توان از هاردهای اکسترنال استفاده کرد.

7- هارد اینترنال و اکسترنال برای مک

اگر شما MacBook Air, MacBook Pro, Mac Mini, یا iMac دارید چند نکته وجود دارد که هنگام خرید هارد باید در نظر داشته باشید. تمام مدل های MacBook Air, MacBook Pro, Mac Mini و iMac از فاکتور فرم 2.5 اینچی اینترنال استفاده می کند ( به جز iMacs که از فاتور فرم 3.5 اینچ استفاده می کند).

برای هاردهای اکسترنال شما گزینه های اتصال چدگانه به منظور افزایش سرعت انتقال داده ها دارید USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1, Thunderbolt 2 و Thunderbolt 3 که به عنوان USB Type-C شناخته می شود. دستگاه های مک از سیستم فایل انحصاری اپل استفاده می کنند بنابراین هاردهای اکسترنال باید یا به صورت HFS+ و یا Apple File System (APFS) فرمت بندی شود. اما توجه داشته باشید که اکثر دستگاه های غیر اپل قادر به خواندن درایوهای HFS+ یا APFS نخواهند بود.