چگونه یک ماوس را به یک قلم نوری تبدیل کنیم؟

How to Turn a Mouse Into an Optical Pen

چگونه یک ماوس را به یک قلم نوری تبدیل کنیم؟

فروشگاه پرسنتا در این پست نحوه تبدیل ماوس به قلم نوری را به شما آموزش خواهد داد. همانطور که می دانید امروز در دفاتر اسناد رسمی و بسیاری جاهای دیگر شما باید با استفاده از یک قلم نوری اوراق و اسناد خود را امضای دیجیتال کنید. آیا دوست دارید یک قلم دیجیتال داشته باشید؟ برای داشتن یک قلم نوری شما مجبور نیستید که حتما یک قلم نوری برای خود خریداری کنید.

تبدیل ماوس به قلم نوری

How to Turn a Mouse Into an Optical Pen

تا الان شده خواسته باشید دست خط خودتون رو در اسناد کامپیوتری داشته باشید؟ شما خیلی راحت می توانید از یک ماوس ساده استفاده کنید و یک قلم نوری برای خود بسازید. وسایلی که به آنها نیاز دارید عبارتند از :

  • یک ماوس لیزری ( نوری)
  • یک صفحه ی کوچک آلومینیومی (جداره ی آلومینیومی CD-ROM لپ تاپ های قدیمی برای این مورد کاملا مناسب است).
  • چسب اپوکسی
  • مقداری سیم انعطاف پذیر
  • پیچ گوشتی
  • کارد آشپزخونه
  • اره آهن بر
  • قیچی

همه ی کسانی که به ساختن این جور چیزها علاقه دارند اینطور وسایل دردسترس شان است ولی اگه احیانا شما این وسایل را در اختیار ندارید میتوانید به راحتی این وسایل را تهیه کنید

باز کردن ماوس و تبدیل آن به قلم نوری

ماوس را باز کنید و مراقب باشید تا هیچ کدام از اجزای آن بیرون نیفتد. تمام قطعات ماوس باید از هم باز و جدا بشن. کار بعدی که می بایست انجام بدیم جدا کردن قطعه پلاستیکی سیاه رنگی هست که LED ماوس رو پوشونده. این قطعه نور ساطع شده از LED رو از لنز عبور و به سنسور می تابونه. ما در این پروژه به این قطعه ی پلاستیکی نیاز نداریم ولی شما می تونید این قطعه رو برای خودتون نگه دارید چون شاید در پروژه ی بعدی خودتون بهش نیاز پیدا کنید.

طرح نهایی

برای تبدیل ماوس به قلم نوری باید تاکید کنم که شکل کلی وسیله ای که می خواهیم بسازیم باید تا حد امکان شبیه یه خودکار ( قلم ) باشه به همین خاطر باید تمام تلاشمونو بکار بگیرم تا نوک طرح نهایی تا جای ممکن کوچیک و نقطه مانند ( مثل نوک خودکار ) باشه. اینکه نوک قلمی که می سازیم تا چه حد باریک و کوچیک هست به نوع PID که استفاده می کنیم بستگی داره. همونطور که در تصویر می بینید PID نوع اول بهترین گزینه هست. هرچه تعداد پین های PID کمتر باشه برای ما بهتره. چرا که تعداد پین کمتر به معنی اینه که تعداد سیم های مورد نیاز کمتره و به دنبال اون لحیم کاری کمتری هم نیاز هست و در نهایت تعداد پین کمتر منجر به کوچک تر شدن نوک قلم نوری ما هم میشه.

تبدیل ماوس به قلم نوری - http://persenta.com

برای ساخت قلم نوری PID ماوس را جدا کنید

PID  لحیم شده به برد ماوس رو با استفاده از هویه ازش جدا کنید. سنسور PID، قطعه ی بسیار حساس و شکننده ای هست به همین خاطر می بایست موقع جدا کردنش از برد خیلی با دقت عمل کنیم. این قطعه می تونه در اثر دمای بیش از حد از طرف هویه، خیلی راحت صدمه ببینه، به همین خاطر می بایست خیلی با احتیاط عمل کرد.

تبدیل ماوس به قلم نوری - http://persenta.com

برای تبدیل ماوس به قلم نوری برد PCB را برش بزنید

وقتی مرحله ی جدا کردن PID تموم شد، کار بعدی که برای تبدیل ماوس به قلم نوری باید انجام بشه اینه که طوری برد PCB ماوس رو ببریم که به دو قطعه تبدیل بشه. پیشنهاد میشه این کار رو با استفاده از یک کارد آشپزخانه استفاده کنید و کار رو درست از کنار خطوط مسیر مسی کنار PCB شروع کنید. اول از همه برد PCB رو برای تقسیم به دو قسمت مساوی علامت گذاری کنید و بعد از اون با استفاده از کارد آشپزخونه و با حرکات خیلی آرام برد رو به دو قسمت مساوی ببرید.

بعد از اتمام بریدن، به تمامی مسیر هایی که تحت تاثیر برش قرار گرفتن دقت کنید ( معمولا فقط تعداد کمی ازشون به خاطر بریده شدن تحت تاثیر قرار میگیرن ) . مسیر تک تکشون رو به نزدیکترین نود دنبال کنید و نود های متناظر هر کدوم رو با سیم بهم وصل کنید. برای اینکار باید دقت داشته باشید که سیم هاتون به اندازه ی کافی بلند باشن. ممکنه برای انجام دقیق اینکار و اطمینان از صحت مسیریابی خودتون به یک ذره بین نیاز داشته باشید. بعضی قطعات مثل غلتک ماوس در این پروژه مورد نیاز ما نیستن به همین خاطر می بایست جدا بشن.

تبدیل ماوس به قلم نوری - http://persenta.com

 آماده کردن PID  برای تبدیل ماوس به قلم نوری

حالا ما می بایست طول پین های PID رو کم و اونا رو کوتاه کنیم. بعد از اون می بایست سیم ها رو به تک تک پین های PID لحیم کنیم. هر سیم می بایست به نقطه ی متناظر خودش بر روی PCB لحیم بشه. در واقع ما داریم با این کار همه ی اتصالاتی که از بین بردیم رو ترمیم میکنیم. لطفا توجه داشته باشید که سیم ها در اینجا دو دسته هستن. سیم هایی که به سمت چپ برد PCB میرن و سیم هایی که به سمت راست PCB میرن. سیم هایی که به یک سمت برد PCB ماوس میرن می بایست طول یکسانی هم داشته باشن. اون دسته از سیم هایی که به سمت چپ میرن می بایست طولی در حدود طول برد PCB داشته باشن و اونایی که به سمت راست میرن باید طولی در حدود دو برابر طول برد PCB داشته باشن.

وقتی از صحت لحیم کاری خودتون اطمینان پیدا کردین، تمامی پین ها و قسمت های لحیم کاری شده رو با استفاده از چسب برای محافظت بیشتر، بپوشونید.

تبدیل ماوس به قلم نوری - http://persenta.com

تبدیل ماوس به قلم نوری - http://persenta.com

آماده کردن لنز ماوس

ماوس های نوری از تنها از چند قطعه ساخته شدن ولی کار با همین چند قطعه خیلی پیچیدس. کوچکترین تغییر اشتباه باعث میشه که ماوس دیگه کار نکنه. لنز ماوس یک قطعه ی شفاف پلاستیکه که درست زیر برد PCB قرار گرفته. این لنز نور بازتابی از روی سطح رو به سمت PID متمرکز میکنه.

این قطعه معمولا مستطیل شکله و ما می بایست اون رو اصلاح کنیم طوری که بیشتر قسمت هاش درست مثل تصویر، دست نخورده باقی بمونن. برای اینکه نوک قلم ما کوچیک تر بشه می بایست از شر اون قسمتی از ساختار لنز ( لطفا به عکس مراجعه کنید ) که پرتو تابیده شده از LED رو خم و اون رو در یک زاویه ی خاص به سمت سطح متمرکز میکنه، خلاص بشیم.

به همین خاطر اون قسمت رو هم میبریم. سپس یک سوراخ در همون سمت با زاویه حدود 30 درجه نسبت به افق ایجاد میکنیم تا LED بتونه داخلش بشه.

جداره ی پایینی ماوس نوری یه حفره داخلش داره که از طریق اینن حفره، پرتو منعکس شده ی نور از سنسور عبور میکنه. این قسمت همونجایی هست که لنز ما قبلا در اونجا قرار داشته. ما می بایست این قسمت از جداره ی پایینی ماوس رو هم ببریم و اون رو به زیر لنز تغییر داده شده ی خودمون با استفاده از چسب، بچسبونیم. قسمت های اضافی پلاستیکی این قطعه می بایست اصلاح بشن، طوری که لنز ما با این قطعه کاملا مچ شده و هم پوشانی داشته باشن.

تبدیل ماوس به قلم نوری - http://persenta.com

 تست کردن اتصالات الکتریکی

بعد از اینکه سنسور داخل لنز قرار گرفت می بایست تست کنیم تا متوجه بشیم اتصالات الکتریکیمون کار میکنن یا نه. لنز رو روی ماوس پد تکون بدید و ببینید آیا نشانگر ماوس در صفحه نمایش کامپیوتر شما حرکت میکنه یا نه.

خطا یابی و رفع آن

1- چراغ قرمز لنز روشن هست ولی نشانگر حرکت نمیکنه؟ مجددا چک کنید و اطمینان حاصل کنید که آیا تمامی سیم کشی های شما و اتصالاتتون به PID به دستی انجام شدن یا خیر

2- تمامی اتصالات و لحیم کاری ها درست هستند ولی نشانگر باز هم حرکت نمیکنه؟ لنز رو در حدود چند میلی متر از ماوس پد بالاتر بگیرید. اون رو به آرامی بالا و پایین کنید تا اون نقطه ای که نشانگر در اون پاسخ میده و حرکت میکنه رو پیدا کنید.

فاصله ی بین لنز و ماوس

وقتی که بلاخره نشانگر حرکت کرد، مقدار فاصله ی مورد نیاز ما بین لنز و ماوس پد رو یادداشت کنید.

ما می بایست مشکل مربوط به این فاصله رو با چسبوندن یه قطعه ی پلاستیکی اضافی به قطر همین فاصله ی اندازه گیری شده و درست به شکل ساختار لنزمون به لنز، برطرف کنیم ( توجه کنید که این قطعه ی اضافی برای عبور دادن نور باید سوراخ داشته باشه! )

تبدیل ماوس به قلم نوری - http://persenta.com

 آماده سازی جداره ی آلومینیومی

ورقه ی آلومینیومی می بایست همونطور که در تصاویر نشون داده شده ولی با توجه به ابعاد واقعی PCB شما علامت گذاری و بریده بشه. بعد از اون می بایست صفحه ی فلزی رو همونطور که نشون داده شده تا بزنیم.

قسمتی رو که باز میمونه با استفاده از یک تکه ی پلاستیکی بپوشونید و با چسب اون رو به جداره ی آلومینیومی بچسبونید.

PCB

برد PCB شما ( هر دو قسمت چپ و راست اون ) الان می بایست بتونه وارد جداره بشه. همه ی سیم های مربوط به USB رو با استفاده از هویه جدا کنید. حالا این سیم ها رو از بیرون وارد جداره کنید و مجددا اون ها رو به PCB لحیم کنید.

حالا PCB ها رو با استفاده از چسب نواری بپوشونید ( جهت محافظت بیشتر ) و اون ها رو به آرامی به داخل جداره برونید.

در آخر ساختار لنز رو همونطور که در تصویر نشون داده شده به سنسور متصل کنید و سپس اون رو به جداره ی آلومینیومی پیچ کنید.به همین راحتی تبدیل ماوس به قلم نوری انجام شد! تمام!

تبدیل ماوس به قلم نوری - http://persenta.com